Údržba záhradného jazierka

Údržba záhradného jazierka

Ak sme si v záhrade vybudovali okrasné jazierko nesmieme zabudnúť na jeho údržbu. Hoci si údržba jazierok vyžaduje menej času a námahy oproti údržbe skaliek, trvalkových záhonov, trávnikov a iných záhradných partií, určitú starostlivosť si predsa vyžaduje. Správne navrhnuté jazierko so zodpovedajúcou filtráciou vyžaduje minimálnu starostlivosť. Najväčšia údržba spočíva v jeho jarnom vyčistení a koncom jesene v príprave na zimu.

 

 

Vysávanie záhradného jazierka

Obvykle v priebehu marca, resp. začiatkom apríla keď to už teplota vody dovolí, začneme s jarným čistením. V prípade, že od jesene zostalo v jazierku veľa organického odpadu (napadané lístie, suché zvyšky rastlín, bahno…), určite sa cez zimu zhoršila kvalita vody. V jazierku aj v zime prebiehajú rozkladné procesy. Ich produktom je sírovodík, ktorý spôsobuje otravu rýb. Ďalším veľkým nebezpečím pre ryby je amoniak, ktorý vzniká rozkladom organických dusíkatých látok. Obsah dusíka vo vode kontrolujeme pomocou testu na NO2. Určitým signálom zhoršenej kvality vody je aj jej sfarbenie do hneda. Pri vysokej koncentrácii dusíka je dobré čiastočne vymeniť vodu jazierku. Pri tom odstránime z jazierka bahno a ostatné nečistoty, vyčistíme kamene, resp. steny jazierka. Ideálnym pomocníkom je vodný vysávač.

Ďalším krokom je ošetrenie vodných rastlín. Ostriháme suché listy a rozdelíme lekná, ak sa príliš rozrástli. V tomto čase majú lekná ešte krátke stonky a tak nám neprekážajú pri práci.
Po rozdelení leknám do košov doplníme substrát a prihnojíme ich viaczložkovým hnojivom, ktoré uvoľňuje živiny pozvoľna podľa teploty vody.

Naša rada: lekná nikdy nedelíme na priamom slnku. Slnko veľmi rýchlo opáli ich listy, čím ich poškodí. Lekná by sa z tohto šoku len veľmi pomaly spamätávali.

Ryby v jazierku

Na jar tiež kontrolujeme zdravotný stav rýb. Ryby môžu byť napadnuté bakteriálnymi a parazitnými chorobami. V tomto prípade aplikujeme do vody prípravky na liečenie rýb.

Naša rada: tieto prípravky použijeme aj preventívne, keď sa nám zdá, že ryby sú zdravé.

Po vyčistení jazierka a ošetrení rastlín spustíme filtráciu. Filtračné čerpadlo, ktoré je umiestnené v hlbšej zóne a na zimu ho nevyberáme teraz skontrolujeme, vyčistíme a umyjeme v nádobe s čistou vodou. Do čistého filtra vložíme nové filtračné substráty, podľa potreby vymeníme UVC žiarivku a doplníme nitrifikačné baktérie. Týmto vlastne naštartujeme biologické procesy v jazierku.

Keď teplota vody stúpne nad +10°C začneme s prikrmovaním rýb.

Naša rada: ryby kŕmime 1 x denne takým množstvom krmiva, ktoré skonzumujú do 10 minút. Neprikrmujme ryby pri každej návšteve jazierka! Ryby sú potom buď prekŕmené, produkujú viac výkalov, alebo krmivo nezožerú. V oboch prípadoch sa takto v jazierku hromadí organický odpad, zvyšuje sa koncentrácia dusíkatých látok a v konečnom dôsledku narušujeme biologickú rovnováhu v jazierku.

Počas sezóny nezabúdame na pravidelnú kontrolu znečistenia filtra, sledujeme výskyt škodcov na rastlinách, z hladiny pomocou podberáka s jemnou sieťkou zbierame nečistoty. V jazierkach s filtráciou je vhodné do systému zapojiť skimer, ktorý sa stará o čistotu hladiny. Kvalitu vody kontrolujeme pomocou testov (pH, celková tvrdosť, karbonátová tvrdosť, dusitany, dusičňany).
Čisté jazierko s priezračnou vodou pôsobí živo a prirodzene a bude vždy vďačným objektom na pozorovanie.

Uverejnené v Nezaradené
2 comments on “Údržba záhradného jazierka
  1. Barbora píše:

    Chcela by som sa spýtať. Mám v záhrade jazierko s rybkami a leknami. Do jazierka je urobený prítok vody zo studne. Odtok je tiež zabezpečený. V jazierku sa mi stále vytvárajú ťahavé zelené riasy. Čo mám s nimi robiť? Ďakujem za odpoveď.

    • RW ORAVA píše:

      Podmienky vhodné pre rast rias sú: dostatok slnečného žiarenia, živín a nedostatok kyslíka. Voda zo studne je bohatá na živiny a chudobná na kyslík. Vo Vašom prípade je problémom permanentný prítok vody zo studne do jazierka. Riešením je odstaviť prítok vody a odbúrať živiny z vody v jazierku (hlavne dusík a fosfor), jednak mechanickým odstránením vláknitých rias a následne pomocou prípravkou a filtračných substrátov.
      Pre viac informácií pozrite článok: Voda zo studne pre záhradné jazierka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*