Realizácia záhrady – Zemné práce a záhradné stavby

Záhrada “od A do Z” (2. časť)

Realizácia záhrady - Zemné práce a záhradné stavbyTak ako stavba domu začína od základov a končí strechou, aj realizácia záhrady má svoju postupnosť krokov, ktoré treba dodržať. Predpokladajme, že už máme hotové hrubé terénne úpravy, na zamokrených pozemkoch urobené odvodnenie a tiež oplotenie pozemku. Ak oplotenie nebolo riešené v rámci stavby domu, určite sa poraďte s architektom, aby tento ladil s domom, resp. s prvkami domu (napr. zábradlie balkóna a pod.).

Prenesenie plánu z papiera na terén

Podľa projektu si vytýčte jednotlivé plochy pre stavby, komunikácie, výsadby a trávnik. Aby ste svoj plán záhrady dobre videli v teréne, vyznačte jednotlivé línie pomocou kolíkov, špagátu, alebo nehaseným vápnom. Ubezpečte sa, že návrh z projektu je aj na pozemku uskutočniteľný a ste s ním spokojní.
V našich projektoch je plán záhrady nakreslený s rastrom 1 meter, v mierke 1:100. Takýto plán sa ľahko prenesie z papiera na terén.

Realizácia záhrady nikdy nezačína výsadbou rastlín. Naopak, výsadba a založenie trávnika sú posledné práce v záhrade.
Postupnosť prác si rozvrhnite na etapy:

  1. Zemné práce (výkopy základov pre záhradné stavby, výkop pre jazierko, prípadne bazén, spevnenie svahov opornými múrikmi).
  2. Záhradné stavby (záhradné domčeky, altánky, pergoly, detské ihrisko, bazén, jazero, chodníky a iné spevnené plochy).
  3. Závlaha a osvetlenie (rozvody pre automatizovaný závlahový systém, rozvody pre osvetlenie záhrady).
  4. Výsadba rastlín a založenie trávnika.

Zemné práce a oporné múriky

Zemné práce v záhrade

Skúsený projektant už v projekte zohľadní využitie zeminy z výkopov na modeláciu terénu, čím sa aj rovinatý pozemok stane atraktívnejší.
Modelácia terénu – inými slovami výkopy a násypy majú pôsobiť prirodzene. Pri premiestňovaní zeminy dajte pozor, aby sa hlušina nedostala na povrch.
Bežné výkopové práce nie sú náročné, zvládne ich takmer každý. Dobre si však premyslite rozmiestnenie záhradných svietidiel a potrebu elektrických prípojok, či už v altánku, záhradnom domčeku alebo pri jazierku. Vyhnete sa tak zbytočným neskorším rozkopávkam terénu.

Oporné múriky v záhrade

Náročnejšia je modelácia terénu na svahovitom pozemku, kde sú potrebné oporné múriky vyššie ako 80 cm. Ich stavbu neberte na ľahkú váhu a radšej sa poraďte s odborníkom. Tlak zeminy, ktorý musia zadržať je príliš veľký na to, aby ste ich stavbu podcenili. Pri stavbe oporných múrikov nezabúdajte na ich odvodnenie ! Už pri základe múrika je potrebné uložiť drenážne trubky a obsypať drenážnym kamenivom, aby sa neupchali zeminou. Premočená zemina za oporným múrom môže spôsobiť jeho zrútenie aj pri malých prevýšeniach.

Na stavbu oporných múrikov sa používajú rozličné materiály. Zásadne musia materiály záhradných stavieb vzájomne ladiť. Najviac používaný je prírodný kameň, hotové betónové prefabrikáty a tehla. Niektoré prostredie si vyžaduje použiť drevo. Drevo, ako prírodný materiál je síce efektné, treba však brať do úvahy jeho nižšiu životnosť.

V každom prípade oporné múriky, ich výška, tvar a použitý materiál, tak ako aj iné záhradné stavby vychádzajú z celkového kompozičného riešenia záhrady a dotvárajú jej dizajn.

Úžitkové a okrasné záhradné stavby

Záhradný altán

Do kategórie úžitkových záhradných stavieb patrí napríklad záhradný domček na náradie, bicykle či hračky, koterec pre psa, garáž a garážový prístrešok, skleník atď. Napriek tomu, že ich funkcia je predovšetkým úžitková, nesmú postrádať estetiku . Aby v záhrade nepôsobili rušivo, musia byť včlenené do nej citlivo s prihliadnutím na použité materiály a ak stoja blízko domu, majú spolu harmonizovať, alebo sa vzájomne dopĺňať.
Altánky, pergoly, treláže a oblúky radíme medzi okrasné stavby a slúžia v záhrade na dotvorenie dizajnu, alebo oddelenie jednotlivých zákutí záhrady. Aj o týchto stavbách platí, že majú byť navrhované tak, aby ladili s domom.

Pergoly, pokiaľ ich navrhujeme nad terasou pri rodinnom dome, musia ladiť s domom jednak farebne a jednak s materiálmi, ktoré sú na dome použité. Samotnou pergolou nad terasou vytvoríte akoby novú miestnosť domu a rozšírite jeho obytný priestor. Ak chcete postaviť pergolu napríklad v odľahlom kúte záhrady, tak v tomto prípade nemusí až tak záležať na zosúladení so štýlom domu. Tu môžete využiť viac vlastnej fantázie a voľnosti pri výbere materiálu.

Drevený záhradný altán

Zatienenie plochy pod pergolou docielime rozložením horizontálnych trámov a popínavými rastlinami.

Altánky, na rozdiel od vzdušnej pergoly poskytujú viac ochrany pred dažďom i vetrom a umožňujú posedenie v záhrade aj za menej priaznivého počasia.
Altánky sú na trhu v rôznych prevedeniach a nespočetných tvaroch. Vyberie si naozaj každý. Naviac, aj altánky sa dajú stavať rôzne atypické, ktoré zapadnú aj k štýlovej chalupe.

Keďže záhradné stavby môžu byť pre niekoho finančne náročné, nie je podmienka tieto realizovať naraz. Je dobré zhotoviť aspoň základy a plochy pod ne, aby ste mohli vysadiť rastliny a založiť trávnik. Samotná vrchná stavba sa dá urobiť aj neskôr, v už existujúcej záhrade bez toho, aby ste znovu robili výkopy už v hotovej záhrade. Čo ale treba urobiť už v tejto fáze, sú chodníky a spevnené plochy.

 

Chodníky a spevnené plochy

Chodník zo zámkovej dlažby

Trasy chodníkov a tvary spevnených plôch vychádzajú z celkového kompozičného riešenia záhrady a dotvárajú jej dizajn. Chodníky majú spájať najdôležitejšie miesta záhrady. Napriek tomu, že trasy chodníkov by mali byť čo najkratšie, kompozičné riešenie záhrady si niekedy vyžiada aj zaujímavejšie a dlhšie trasy. Naopak, vo svahovitom teréne nie je možné viesť chodník najkratšou trasou. Je nutné prispôsobiť sa terénu a chodník, aby bol pohodlný, musí byť vedený viac po vrstevnici. Ak to nie je možné, potom urobte v trase chodníka schody. V zvlnenom teréne trasy chodníkov neumiestňujte na vrchol terénnej vlny. Takéto chodníky v záhrade pôsobia skôr rušivo.

Dajte pozor, aby ste dlažbu pri stene domu položili pod úroveň vodorovnej izolácie. Ak sa to nedá, medzi dlažbou a stenou domu vytvorte medzeru aspoň 40-50 cm a vyplňte ju dekoračnými okruhliakmi.
Dlažby spevnených plôch bezprostredne pri dome a terás sa vyplatí naplánovať do detailu čo sa týka použitého materiálu ako aj vzoru. Sú to plochy, ktoré zvýrazňujú samotnú stavbu domu. Naopak povrchy chodníkov spájajúcich ostatné stavby a miesta v záhrade nemusia byť dekoratívne, skôr uprednostnite jednoduchšie typy dlažieb.

Spevnená plocha zo zámkovej dlažbyV súčasnosti existuje obrovský výber dlažieb a iných materiálov vhodných na dláždenie chodníkov. Najčastejšou voľbou je betónová dlažba rôznych tvarov, povrchov a farebných odtieňov. Aj pri výbere dlažby platí zásada, že farba má harmonizovať s fasádou domu.
Kombinácia dlažobných materiálov, ak je navrhnutá s citom, je veľmi efektná a príťažlivá. Treba vedieť rozpoznať hranicu medzi peknou kombináciou a nevkusnou miešaninou materiálov a farieb. Vhodnou kombináciou sú napríklad betónová dlažba – tehla, prírodný kameň – drevo, drevo – štrk, resp. okruhliaky a kombinácie viacerých vzorov dlažieb.
Novinkou posledných rokov sú plastové zatrávňovacie dosky používané hlavne na odstavné plochy pre autá. Záhrada má viac zelených plôch, je „vzdušnejšia“ a máte potrebný priestor aj pre parkovanie viac automobilov.

 

Rozvody osvetlenia a závlahového systému

Nechceme vás týmto navádzať na výber osvetlenia. To ponecháme vášmu vkusu a fantázii. Ak už máte vonkajšie svietidlá na stenách domu, tak aj záhradné lampy vyberajte v rovnakom štýle. Záhradné svietidlá plnia dve funkcie: osvetľovaciu, aby bol pohyb v záhrade bezpečný a okrasnú, aby vynikli určité zaujímavé partie a prvky v záhrade. Podľa toho vyberajte svietidlá.
Návrh a realizáciu závlahy aj osvetlenia zverte odborne spôsobilej firme. Výkopy pre rozvody si môžete urobiť aj svojpomocne. Dôležité v tejto fáze realizácie je, aby ste urobili všetky rozvody pre závlahu a osvetlenie pred výsadbou rastlín a pred založením trávnika, aby ste sa vyhli následnému rozkopávaniu záhrady. Nezabudnite ne prechodky popod chodníky a cez základy stavieb.

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*