Výsadba záhrady

Záhrada “od A do Z” (3. časť)

Výsadba záhradyZeleň v záhrade je ako jej šaty. Musí jej svedčať. Má byť vkusná, proporcionálne vyvážená. Má zakryť to, čo nie je pekné a naopak, zvýrazniť jej zaujímavé, oku lahodiace partie. Zeleň, tak ako šaty, plní aj praktickú funkciu. Človek v záhrade odetej do zelene sa má cítiť pohodlne, uvolnene, aby z jej nevyčerpateľnej energie mohol stále čerpať.

 

Výber rastlín

Dali ste záhrade istý tvar. Po vykonaných zemných prácach a urovnaní pozemku začnete s výsadbou rastlín na vyznačených miestach. Tomuto kroku však predchádza výber rastlín.

Výsadba pred vstupom do rodinného domu

Pri výbere rastlín majte na pamäti, v akej klimatickej oblasti sa nachádza vaša záhrada. I keď Slovensko je veľmi malá krajina, sú tu výrazné podnebné odlišnosti medzi jednotlivými oblasťami. Rastliny, ktoré v pohode rastú v Podunajskej nížine, nemusia prežiť pod Tatrami alebo na Orave. Skladbu rastlín vytvárajte tiež podľa toho, či je záhrada na vidieku alebo v meste, či je uzavretá v nejakom priestore alebo je otvorená do krajiny, či je malá alebo veľká. Okrem toho môžu byť na výber drevín kladené špeciálne podmienky. Napríklad, aby v nej nerástli rastliny alergizujúce, prípadne rastliny s jedovatými kvetmi, či plodmi. Majte na pamäti, že máte k dispozícii plochu určitých rozmerov a teda počet rastlín je limitovaný. Nemôžete vo vašej záhrade mať všetky rastliny, ktoré sa vám páčia. Nie je dobré používať veľa druhov rastlín, aby záhrada nepôsobila ako arborétum. Veľmi dôležitý faktor pri výbere rastlín je ich rastová krivka. To znamená, treba vedieť ako rýchlo rastlina rastie a akú maximálnu výšku a šírku dosiahne. Podľa toho sa volí spon, čo je osová vzdialenosť jednej rastliny od druhej.

 

Tvorba kompozície

Záhrada pri rodinnom dome

V prípade, že si dáte vysadiť záhradu odborníkom „na kľúč“, tento bude garantom, že rastliny budú zdravé a pekne vyvinuté. Seriózna firma vám dá aj na rastliny záruku a v prípade jej uhynutia v priebehu prvého vegetačného obdobia túto bezplatne vymení za novú.
Ak sa rozhodnete vysadiť záhradu svojpomocne, pri nákupe v záhradníctvach si všímajte zdravotný stav rastliny, či nie je napadnutá nejakou chorobou alebo škodcami.
Záhradu, s ohľadom na jej priestorové možnosti, začnite vysádzať veľkými, tzv. kostrovými stromami. Samozrejme, že do malej záhrady nezvolíte ako kostrový strom mohutný dub, javor a podobne. Veľké stromy nesaďte v tesnej blízkosti domu, ale ďalej do priestoru záhrady. Najstálejším znakom stromov je tvar koruny, ktorý je rovnaký v lete aj v zime. Kostrové rastliny majú vplyv na ďalšiu skladbu menších, výplňových rastlín. Tu je okrem ich tvaru dôležitá aj farba listov a kvetov. Výplňovými rastlinami docielite farebnú harmóniu a kontrast.
V našej praxi ako výplňové rastliny pre rôzne kompozície využívame v prvom rade kríky podľa ich tvaru a farby listov. Farba kvetov je na druhom mieste, pretože je to dočasná záležitosť, zvyčajne 2 – 3 týždne. Naopak farba listu zostáva celú sezónu. Trvalky na dotvorenie farebnej kompozície využívame s rezervou, skôr sa uplatnia v novozaloženej záhrade na vyplnenie prázdnych miest. Neskôr sú vytlačené vyššími rastlinami.
Opačným postupom je najskôr zvýraznenie línie dizajnu v rámci jednej parciálnej plochy a následné dotvorenie kostry pozadia. Jednotlivé parciálne plochy musia v konečnom dôsledku spolu ladiť a tvoriť jeden kompozičný celok. Podľa veľkosti záhrady vytvárajte skupiny z viacerých rastlín jedného druhu. Nepísané pravidlo je 3 až 5 kusov rastlín.
Ak v záhrade použijete viac vždyzelených rastlín, táto bude „živá“ aj počas zimy.

Nároky rastlín

Vysadená predzáhradka

Vlastnosti pôdy (fyzikálne, chemické), poloha vašej záhrady (rovina, svah, orientácia voči svetovým stranám), svetelné pomery (slnečné a zatienené miesta) majú značný vplyv na výber rastlín. Rôzne rastliny majú rôzne nároky.

Vlastnosti pôdy sa dajú dodatočne upraviť a tak rozšíriť výber rastlín. Polohu a svetelné pomery musíte rešpektovať.

Čas výsadby

Kedysi bolo zaužívané sadiť stromy, stromčeky a kríky len v jeseni, keď sú rastliny vo vegetačnom pokoji. Dnešný trh s okrasnými rastlinami ponúka takmer všetky druhy rastlín v kontajneroch, čím sa umožňuje celoročná výsadba záhrad. Výnimkou sú ovocné voľnokorenné stromy a cibuľoviny, ktoré majú termín výsadby na jar a v jeseni.

Výsadba rastlín

Tvary v záhrade

Pred samotnou výsadbou odporúčame rastliny rozostaviť na parciálnej ploche a prípadne urobiť drobné korektúry oproti plánu. Nie vždy sa totiž podarí v sezóne nakúpiť všetky rastliny, ktoré sú naplánované. Malé zmeny a improvizácia sú dovolené pri zachovaní výšky, habitusu a farebnosti rastliny. Ak ste spokojní s kompozíciou, môžete zažať s kopaním jamiek a výsadbou.
Po vykopaní jamy a vložení rastliny do nej, najskôr rastlinu primerane podľa veľkosti zalejte vodou, aby sa rastlina dostatočne zavlažila. Až po nasiaknutí vody do koreňového balu rastlinu obsypte a poriadne zatlačte. Vyššie stromy a rastliny naštepené na kmienikoch opatrite oporou.

Po vysadení rastlín na jednotlivé plochy položíme netkanú textíliu, ktorá ochráni výsadby pred zaburinením. Textília je vzdušná a prepúšťa vodu ku koreňom rastlín. Nikdy nepoužívajte nepriepustné fólie !
Vhodné je plochy výsadby oddeliť od plôch trávnika oddeľovačmi, čím sa výrazne zjednoduší údržba záhonov, pretože bránia tráve odnožovať a prerastať do výsadby. Môžu byť tenké plastové, ktoré sú nenápadné, alebo naopak rôzne betónové, drevené, alebo z prírodného kameňa, ktoré sú zároveň dekoračné. Pripomíname, že drevo je síce pekné, ale z uvedených materiálov má najkratšiu životnosť.

Výsev trávnika

Pokládka trávového koberca

Trávnik je zeleným kobercom záhrady. Aby bol vitálny, jemný a príjemný na dotyk aj bosou nohou, pôda pred výsevom vyžaduje dôkladnú prípravu. V praxi sa často stretávame s názorom, že tráva rastie takmer všade. Všade rastie burina, ale nie pekný trávnik, ktorý chápeme ako zmes kultúrnych druhov tráv. Dobrá príprava pôdy pod trávnik je 75% úspechu pre založenie kvalitného trávnika.
V súčasnosti je obľúbené klásť hotové trávnikové koberce. Trávnik je okamžite pochôdzny a poskytuje plnohodnotné využívanie záhrady od prvého dňa po realizácii.. Naopak siaty trávnik si vyžaduje pestovanie, ktoré trvá minimálne jeden rok.

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*