Správne naštartovaná filtrácia – predpoklad čistého jazierka

Filtrácia záhradného jazierkaFiltrácia jazierka má byť nielen správne nadimenzovaná, takpovediac “ušitá na mieru”, ale aj na začiatku každej sezóny správne naštartovaná. Tento krok je predpokladom toho, že jazierko bude počas sezóny čisté a zdravé.

Filtráciu spravidla spúšťame, keď teplota vody v jazierku stúpne nad 10 ºC. Samozrejmosťou sú vyčistené jednotlivé časti filtra: filtračný box, filtračné špongie a médiá, sklený tubus UV-C lampy.

Po nainštalovaní filtra a odskúšaní tesnosti hadíc, nasleduje správne naštartovanie biológie, ktoré pozostáva z nasledovných krokov:

  1. Napustiť do filtra pár litrov vody a zabezpečiť, aby z neho nevytiekla.
  2. Podľa objemu vody v jazierku vliať do filtra predpísané množstvo Štartovacích baktérií a nechať filter cca 2 hodiny otvorený. Za tento čas sa baktérie vo vode za prístupu kyslíka preberú k životu a začne sa proces ich množenia. Možno tiež použiť Biokick – biologický štartér pre rýchlu tvorbu filtračných baktérií.
  3. Po 2 hodinách zavrieť filter a spustiť čerpadlo. Baktérie sa dostanú do celého kolobehu jazierka.
  4. Po 48 hodinách zapnúť UV-C lampu. Účinná svietivosť UV-C žiarivky je 8000 hodín. Po tomto limite, aj keď žiarivka svieti, UV-C žiarenie je neúčinné, resp. len veľmi málo účinné.
  5. Tento postup platí tiež pri prvom spúšťaní filtrácie po zakúpení kedykoľvek v sezóne.

Vyššie popísanými úkonmi sa vytvoria podmienky pre rýchly rozvoj mikroflóry vo filtri a v celom kolobehu jazierka. Filtrácia musí byť v prevádzke 24 hodín denne celú sezónu z dôvodu neustáleho zásobovania filtra kyslíkom, pretože práve filter je to miesto, kde sa množí najviac mikroorganizmov užitočných v procese biologickej filtrácie.

O správnom fungovaní filtrácie svedčí priezračne čistá voda v jazierku. Aj v priezračnej vode sa však môžu tvoriť vláknité riasy. Tvoria sa vtedy, keď je v jazierku vysoký obsah fosfátov a dusičnanov. Na zníženie fosfátov sa používajú Phosless, Zeolit alebo Phosphate Minus.

Ak už vláknité riasy narástli na fólii, hadici, skalách, či čerpadle, pomôže AlgoProtect alebo AlgoDirect. Na zníženie dusitanov a dusičnanov sa používajú Štartovacie baktérie alebo Biokick.

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*