/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));

Okysličovač aj rozmrazovač v jednom

Okysličovač aj rozmrazovač v jednom

V škole sme sa učili, že kyslík nemožno vidieť, zavoňať ani ochutnať, no keby ho zrazu nebolo, nikto z nás by nežil dlhšie ako niekoľko minút. Nachádza sa vo vzduchu, ktorý dýchame, ale tiež vo vode. V jazierku je dôležitý pre zdravý život flóry i fauny.

Sú situácie, keď je do jazierka nutné dodať väčšie množstvo kyslíka. Je to napríklad v lete počas horúcich dní, pretože platí priama úmera, že čím je vyššia teplota vody v jazierku, tým je v nej menej kyslíka. Iba v dobre okysličenej vode môžu ryby a iné živočíchy prosperovať. Kyslík vo vode využívajú aj mikroorganizmy zodpovedné za čistenie vody. Ak je vo vode dostatok kyslíka, aj mikroorganizmy vo filtri sú vitálne a čistia vodu veľmi efektívne. Zvýšená potreba kyslíka je aj po aplikácii prostriedkov na ničenie rias, napríklad AlgoProtectu. AlgoProtect okrem iného obsahuje baktérie a enzýmy, ktoré sa vo vode aktivujú a rozkladajú odumreté riasy. Spoľahlivo môžu túto úlohu splniť len za dostatku kyslíka vo vode.

Kyslík účinne dopravíme do vody pomocou okysličovača (prevzdušňovača), čo je vlastne vzduchový kompresor, cez okysličovacie kamene. Kyslík sa tak dostane až na dno jazierka na rozdiel od použitia fontány alebo potôčika.

Ponuka okysličovačov

V ponuke máme tri druhy okysličovačov: membránové, elektromagnetické a odstredivé. Líšia sa spôsobom výroby vzduchu. Okysličovač sa dimenzuje podľa objemu vody v jazierku a podľa toho, koľko a aké ryby sa v ňom chovajú. V zásade treba dodávať 600-1800 l/hod vzduchu na 10 000 l vody.
Pri okrasných rybách a pri ich menšom množstve sa pohybuje na dolnej hranici potreby, pri úžitkových rybách volíme hornú hranicu potreby.

Rozmrazovací plavák v záhradnom jazierku

Okysličovač nainštalovaný v jazierku môže v zimnom období nepretržite zabezpečovať otvor v ľade. Tak sa z okysličovača stáva „rozmrazovač“. V zime nie je dôležité dodávanie kyslíka do jazierka, ale odvádzanie škodlivých plynov z jazierka, ktoré tam vznikajú hnitím (rozkladom) organického odpadu. Ak sa v jazierku cez leto používajú viaceré okysličovacie kamene, tieto treba na zimu sústrediť na jedno miesto. Teplejšia voda, ktorá je z dna vyháňaná k povrchu a zároveň jej neustály pohyb, roztápa ľad, čím sa udržiava v ľade otvor. Ešte lepšieho efektu sa dosiahne použitím rozmrazovacieho plaváka, ktorý sa umiestňuje na hladine nad okysličovacími kameňmi.

Okysličovače sú vyvinuté na nepretržitú prevádzku s nízkou spotrebou elektrickej energie.

Uverejnené v Nezaradené
4 comments on “Okysličovač aj rozmrazovač v jednom
 1. M píše:

  Zdravim mam jazero s objemom 30m3. Potrebujem nieco na zimu aby mi drzalo otvorenu hladinu. Mate nieco v ponuke. A aka je cenna.

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň, na udržanie otvoru v ľade v záhradnom jazierku slúžia rozmrazovacie plaváky. Celú ponuku rozmrazovacích plavákov nájdete na našom e-shope AQUAGARDEN.SK. Základná zostava pre udržanie otvoru v ľade by mala obsahovať rozmrazovací polystyrénový plavák, okysličovač s hadičkou a okysličovacím kameňom. V ponuke tiež nájdete zariadenie Oase IceFree 4 Season – Rozmrazovací set, ktoré slúži v zime na udržanie otvoru v ľade a keď zimné obdobie pominie, slúži ako jazierková fontána.
   Ďalšími efektívnymi rozmrazovacími plavákmi sú Oase IceFree Thermo, pričom v súčasnosti sú vyrábané dva modely: Oase IceFree Thermo 200 s výkonom 200 W a model Oase IceFree Thermo 330 s výkonom 330 W a funkciou monitorovania teploty, ktorá zariadenie zapne v prípade rizika mrazu a vypne, keď riziko mrazu pominie, čo výrazne znižuje spotrebu elektrickej energie. Všetky ceny nájdete v našom e-shope AQUAGARDEN.SK.

 2. Ján Bukovčík píše:

  Viete mi dodať okysličovač,ale zdroj na 12V-resp. solár , objem jazierka je cca 100 m3 t.j. 12x6x1,5m

  • RW ORAVA píše:

   Aktuálne máme v ponuke dva typy okysličovačov s 12 V technológiou a to Oase AquaOxy 1000 a Oase AquaOxy 2000. Membránový okysličovač Oase AquaOxy 2000 je určený pre jazerá s objemom do 20 m3, čiže na objem 100 m3 ich budete potrebovať viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*