Nová (ne)funkčná UVC žiarivka

Nová (ne)funkčná UVC žiarivka

Kúpili ste si novú UVC žiarivku do Vašej UVC lampy alebo filtra pre záhradné jazierko či akvárium a po nasadení do objímky lampy ste zistili, že UVC žiarivka nesvieti?

Pravidelne sa nám stáva, že nám volajú ľudia, často aj rozhorčení, s tým, že si kúpili novú UVC žiarivku a tá je nefunkčná, pretože nesvieti. Na otázku, ako zistili, že žiarivka nesvieti odpovedajú: „Nastokol(a) som žiarivku do lampy a skúsil(a) som, či svieti.“

Druhou našou otázkou je, či lampu skúšali zmontovanú, alebo či len nastokli žiarivku do objímky a zapojili lampu do zásuvky. V 99% prípadoch je odpoveď, že lampu ešte zmontovanú nemajú, pretože, najprv chceli zistiť, či UVC žiarivka funguje, aby potom lampu, ak by UVC žiarivka nesvietila, nemuseli opäť rozoberať.

A v tom je problém. Demontovaná UVC lampa svietiť nebude. Je to tak z bezpečnostných dôvodov. UVC žiarenie, ktoré produkujú UVC žiarivky je škodlivé nie len pre riasy a mikroorganizmy, ale pre všetky živé organizmy vrátane človeka. UVC lampy sú preto vybavené bezpečnostnou poistkou brániacou rozsvieteniu žiarivky, pokiaľ nie je nainštalovaný kryt lampy. V prípade UVC lámp integrovaných vo filtri, musí byť trafo UVC lampy spolu so žiarivkou nainštalované späť do filtra.

Až takto nainštalovanú žiarivku je možné odskúšať.

Ako nainštalovať novú UVC žiarivku.

Výmena UVC žiarivky v rukaviciach

Pokiaľ je filtrácia spustená, vytiahneme so zásuvky UVC lampu (v prípade UVC lampy integrovanej vo filtri, vytiahneme zo zásuvky filter) a následne môžeme vytiahnuť zo zásuvky filtračné čerpadlo, ktoré zabezpečuje cirkuláciu vody cez UVC lampu a filter.

Opatrne vytiahneme transformátor UVC lampy spolu so skleneným tubusom a žiarivkou z puzdra lampy.

Demontujeme sklenený tubus.

Vytiahneme z objímky starú UVC žiarivku a namiesto nej nastokneme novú. Pred vložením novej žiarivky do lampy ešte skontrolujeme, či nie sú prerušené vlákna žiarivky. UVC žiarivku nikdy nechytáme holými rukami, pretože prirodzená mastnota na rukách môže poškodiť sklo UVC žiarivky.

Naložíme sklenený tubus. Pokiaľ je na tubuse usadený vodný kameň, je potrebné kameň odstrániť. Na čistenie jazierkovej, ale aj akváriovej techniky je vhodné použiť prípravok Oase PumpClean, ktorý techniku vyčistí, odstráni vodný kameň a iné usadeniny. Taktiež dbáme na dokonalé vyčistenie tesnení a plôch, na ktoré tesnenia dosadajú. V prípade nedostatočného vyčistenia môže dochádzať k netesnosti a následnému poškodeniu UVC lampy.

Nainštalujeme trafo s namontovaným tubusom a novou UVC žiarivkou späť do puzdra UVC lampy, resp. do filtra.

Pustíme filtračné čerpadlo a následne môžeme zapnúť do zásuvky aj UVC lampu.

V prípade testovania UVC lampy bez prietoku vody, testujeme lampu len 1 – 2 sekundy a NIKDY nepúšťame čerpadlo bezprostredne po otestovaní lampy. Musíme počkať dostatočne dlhý čas, kým lampa a sklenené súčasti úplne vychladnú, inak hrozí poškodenie tubusu, trafa a iných častí lampy.

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*