Inštalácia čerpadla „ na sucho“

Inštalácia čerpadla na suchoV tomto článku sa zameriame na jazierkové čerpadlá a akváriové čerpadlá. Nebudeme sa venovať rôznym záhradným čerpadlám, alebo čerpadlám určeným do studní, nádrží a pod.

Jazierkové čerpadlá určené na filtráciu, napájanie potoka, vodopádu a pod. sa štandardne inštalujú priamo do jazierka / nádrže a sú ponorené pod vodnou hladinou. Tam nasávajú vodu a tlačia ju cez hadicu na požadované miesto.

Inštalácia čerpadla na sucho - Správna inštaláciaĎalší spôsob inštalácie čerpadla je tzv. inštalácia „na sucho“. Pri tejto inštalácii nie je čerpadlo umiestnené priamo vo vode jazierka, ale na súši mimo jazierko. Dôležité je však, aby takto nainštalované čerpadlo bolo pod úrovňou hladiny vody jazierka, z ktorého bude vodu čerpať. Preto je čerpadlo štandardne inštalované v šachte alebo technickej miestnosti v okolí jazierka.

Pri správnej inštalácii bude čerpadlo zvnútra zatopené vodou a nehrozí tak prehriatie čerpadla a následné poškodenie.

Inštalácia čerpadla na sucho - Nesprávna inštaláciaPomerne častou chybou pri inštalácii je zvlnenie nasávacej hadice vo vertikálnom smere, kedy sa vytvorí v hadici vzduchová kapsa, ktorá bráni prúdeniu vody do čerpadla a čerpadlo beží na sucho, čo môže spôsobiť jeho poškodenie. Preto je dôležité, aby sa na nasávacom potrubí alebo hadici nevytvoril protispád. Pokiaľ je aj hadica zvlnená, ale stále ide v spáde, t.j. nie je na nej vytvorený protispád, v ktorom by sa dokázal držať vzduch, je to v poriadku.

Na obrázku nižšie je uvedených niekoľko zlých a niekoľko správnych pripojení jazierkového čerpadla. Rovnako by to fungovalo aj v prípade čerpadla inštalovaného priamo vo vode, na ktorý je napojený skimer alebo satelitný kôš. Pokiaľ by v potrubí medzi čerpadlom a skimrom / satelitným košom „uviazla“ vzduchová bublina, čerpadlo by zo skimra / satelitného koša nedokázalo nasať vodu. Skimer by tak nebol funkčný.

Inštalácia čerpadla na sucho - Varianty pripojenia čerpadla

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*