Kompostér – ekologický odpadkový kôš

Kompostovisko, kompostérPočas celej sezóny naša záhrada i kuchyňa produkuje biologicky odpad. Prečo by sme ho mali odvážať niekde na skládku. Veď vyzretý kompost je zdrojom humusu a mikroorganizmov.

Miesto pre kompostér

Kompostér umiestnime najčastejšie v odľahlom kúte záhrady, pod stromami, za živým plotom alebo inom vhodnom mieste, kde nepôsobí esteticky rušivo. Kompost musí mať styk s pôdou, aby do neho zo zeme prenikli dážďovky a iné drobné živočíchy a musí do neho prenikať maximum vzduchu. Kompostér by mal byť zhotovený teda zo vzdušného materiálu, napríklad z drevených dosák, pletiva alebo ho skladujeme na voľnej nie príliš vysokej kope. Kompost chránime pred dažďom strieškou.

 

Čo kompostovať

Pokosená tráva do kompostu

Do kompostu hromadíme všetok zdravý biologický odpad zo záhrady: pokosenú trávu, burinu z vypletých hriadok aj s hlinou (pozor kvitnúca burina a burina s už vyvinutými semenami tam nepatrí), popol z dreva, opadané ovocie, odrezky a vňať zo zeleniny, opadané lístie zo stromov a krov, ktoré neboli napadnuté chorobami a škodcami, piliny, podrvené konáre, odkvitnuté kvety, atď.

Z domácnosti môžeme kompostovať škrupiny z vajíčok, zemiakové šupky, zvyšky po káve a čaji dokonca aj s čajovými vrecúškami, jedlý olej a iné.

Ideálne je založiť 2 komposty. Na jednom celý rok vrstvíme odpad a druhý vyzrieva. Kopu kompostu, ktorú nechávame vyzrievať pokryjeme tenkou, asi 5 cm vrstvou zeminy. Tak si pripravíme kvalitný kompost každý rok.

Ošetrenie kompostu

Zalievanie kompostu

Ošetrenie kompostuAby sme urýchlili rozklad organickej hmoty, kompost niekoľkokrát do roka prehádžeme vidlami. Občas skontrolujeme, či nie je príliš suchý. Ak je to potrebné, tak ho polejeme. Baktérie a iné pôdne mikroorganizmy organickú hmotu rozložia. Po ukončení teplej fázy rozkladu, kompost obsadia dážďovky a iné drobné organizmy.

 

 

 

Použitie kompostu

Použitie kompostu

Vyzretý kompost má hrudkovitú štruktúru a príjemne vonia po zemine. Kompostom vraciame do pôdy predovšetkým humus a zlepšujeme fyzikálne vlastnosti pôdy. Kompost obsahuje len málo živín, preto pri jeho zapracovaní do pôdy dopĺňame živiny priemyselnými hnojivami. Používame ho v okrasnej i úžitkovej záhrade. Ak ho chceme použiť do kvetináčov, je dobré preosiať ho.

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*