Filtračné náplne v procese filtrácie

Filtračné náplne v procese filtrácieFiltračné náplne zahŕňajú v sebe viac druhov substrátov nazývaných tiež filtračné médium.

V procese filtrácie plnia 3 funkcie:

  • mechanickú – zachytávajú mechanické nečistoty
  • chemickú – upravujú chemické vlastnosti vody v jazierku
  • biologickú – vďaka svojmu obrovskému aktívnemu povrchu, ktorý sa dosahuje pórovitosťou materiálu, vytvárajú výborné prostredie pre život a množenie sa mikroorganizmov, hlavne užitočných nitrifikačných baktérií a enzýmov.

Životnosť filtračných médií je obmedzená, pretože sa buď nasýtia ťažkými kovmi alebo sa z nich postupne do vody uvoľnia účinné látky. Z toho dôvodu sa odporúča vymeniť ich za nové každé 2-3 mesiace.

Filtračné náplne (médiá)

Ceramo

Aquarock - Ceramo - Filtračná náplňCeramo je základný filtračný substrát v procese filtrácie. Je to pórovitý, keramický materiál, ktorý vďaka svojmu veľkému aktívnemu povrchu udržiava biologickú rovnováhu a pôsobí preventívne proti „kvitnutiu vody“. Vytvára vhodné prostredie pre život a rozvoj nitrifikačných baktérií. Vo filtri zachytáva tiež zlúčeniny spôsobujúce zakalenie vody. Do filtra ho vkladáme v hustej sieťke.

 

 

Zeo

Zeolit - Filtračná náplňZeo – Zeolit je špecifický minerál, ktorý absorbuje z vody nebezpečné zlúčeniny fosforu a dusíka, ktoré spôsobujú „kvitnutie vody“ a sú nebezpečné pre ryby žijúce v jazierku. Vkladá sa do filtra alebo jazera v hustej sieťke. Dávkuje sa v množstve 1 l na každých 1000 l vody. Zeo sa odporúča vymieňať 2 – 3 krát v sezóne, nakoľko jeho absorpčná schopnosť sa časom znižuje. Napriek zníženej absorpčnej schopnosti zeolit naďalej podporuje biologickú filtráciu.

 

 

Carbo

Carbo - Aktívne uhlie - Filtračná náplňŠpeciálne granulované aktívne uhlie vysokej kvality. Má schopnosť odstraňovať z vody škodlivé látky tak organické ako aj anorganické. Absorbuje ióny ťažkých kovov. Znižuje pH vody. Carbo sa odporúča vymieňať 2 – 3 krát v sezóne, nakoľko jeho absorpčná schopnosť sa časom znižuje. Do filtra alebo jazera sa vkladá v hustej sieťke. Dávkuje sa v množstve 1 l na každých 1000 l vody.

 

 

Humo

Humo - Granulovaná rašelina - Filtračná náplňHumo – Granulovaná rašelina. Zlúčeniny humusu uvoľňujúce sa z rašeliny prirodzeným spôsobom znižujú pH vody aj tvrdosť vody a výrazne obmedzuje tvorbu nitkovitých rias a fytoplanktónu. Nesmie sa používať súčasne s aktívnym uhlím! Dávkuje sa v množstve 1 l na každých 1000 l vody. Odporúča sa vymieňať 2 – 3 krát v sezóne. Do filtra alebo jazera sa vkladá v hustej sieťke.

 

 

Fibro

Fibro - Filtračná vláknina - Filtračná náplňFibro – Filtračná vláknina, ktorá zabezpečuje mechanickú filtráciu. Zachytáva väčšie mechanické nečistoty, napr. lístie a tiež nitkovité riasy. Dodatočne poskytuje svoj aktívny povrch nitrifikačným baktériám. Odporúča sa vymeniť po znečistení.

 

 

 

 

 

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*