Postrek proti burine v trávniku – Nie je herbicíd ako herbicíd

Postrek proti burine v trávniku

"Postriekal som trávnik proti burine a on je celý žltý", takto sa nám posťažoval jeden náš priateľ.

Čo sa stalo? Použil nesprávny postrek proti burine (nesprávny herbicíd). Použil totálny herbicíd, ktorý likviduje nie len dvojklíčnolistové rastliny (so širokými listami, so sieťovitou žilnatinou) = burina v trávniku, ale aj všetky jednoklíčnolistové (rastliny s úzkymi listami,  s rovnobežnou žilnatinou), z ktorých je zložený okrasný trávnik.

Použitie herbicídu závisí od toho, čo chceme docieliť.

Ak je zámerom zlikvidovať všetky buriny (vyčistiť pozemok pred výsadbou alebo výsevom), použije sa totálny herbicíd. Na trhu ich je v súčasnosti veľa. Spomenieme napr. Roundup, Touchdown, Kaput, Glyfogan...

Ak sa majú odstrániť buriny v trávniku, použije sa selektívny herbicíd (selektívny postrek proti burine), ktorý je vyvinutý tak, že likviduje iba dvojklíčnolistové rastliny. Známy je napr. Bofix, Travin. Nespomíname selektívne herbicídy využívané v poľnohospodárstve a lesníctve.

Herbicíd treba aplikovať na list. Vo všeobecnosti platí, že postrek sa robí na suché rastliny, za bezveterného počasia a nie na priamom slnku. Najlepšie je postrek aplikovať v podvečer, aby sa herbicíd na listoch zdržal čím najdlhšie, aby mohol byť v čo najväčšej miere transportovaný až do koreňového systému buriny. Vyššie spomínané herbicídy nepôsobia na semená rastlín a tiež nie sú prijímané koreňovým systémom rastliny.

Treba tiež pamätať na to, že rovnako ako totálny herbicíd, tak aj selektívny herbicíd, ktorý slúži ako postrek proti burine v trávniku, dokážu poškodiť pri zasiahnutí aj okrasné dreviny a iné rastliny v záhrade. Preto je vhodnejšie vykonávať postrek za bezveterného počasia, čím sa dá vyhnúť odfúknutiu postreku mimo postrekovanú plochu.

Naša rada: O dávkovaní a spôsobe použitia čítajte vždy v pribalenom letáku.  

Uverejnené v Nezaradené
29 comments on “Postrek proti burine v trávniku – Nie je herbicíd ako herbicíd
 1. Jarmila píše:

  Postriekala som trávnik proti burine a on je celý žltý” co mám terz urobiť postriekali sme ho Roundupom. Travnik zostal uplne žlty co mam prosím urobiť som s toho dosť zúfala chceli sme len pupavu zničiť a v obi pani že toto je idealne.

  chcem mat svoj trávnik radsej s púpavou ako takto žlty…..

  • RW ORAVA píše:

   Milá Jarmila, Váš prípad je veľmi podobný prípadu, spomínaného v článku. Pani Vám síce poradila niečo ideálne na púpavu, ale zároveň aj na všetko, čo má listy (vrátane trávy). Roudup patrí medzi totálne herbicídy, čiže “nerozlišuje” medzi púpavou a trávou. Ničí všetko. Váš trávnik je nenávratne zničený. Riešením je odstránenie postriekaného trávnika a založenie nového.
   Na ničenie púpavy v trávniku a iných burín je vhodný napríklad Bofix. Ten pri použití v súlade s návodom na použitie, zničí burinu a trávnik nepoškodí.

 2. Marek píše:

  chcem sa opytat odbornika, je na Slovensku mozne kupit postrek ktory zabrani ze aj ked sa burina vysemeni, tak na dalsiu sezonu zo semien nic nezklici? Na youtube som nasiel ze americania pouzivaju nieco take ako ochranu do buducna volaju to Pre-emergency weed control. Je mozne nieco ze sa nieco take pouziva aj u nas? tiez mam v travniku musec a nerad by som znicil koli nemu cely travnik na dalsiu sezonu by stacilo dat len ten postrek kedze viem ze je to jednorocna burina ktory mraz znici…

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň, nemáme vedomosť, že by existoval prípravok na ošetrenie trávnika, ktorý by zabránil vzklíčiť semenám buriny. Článok, na ktorý ste odkazovali pojednáva okrem prevencii proti burinám v trávniku aj o ošetrení trávnika proti burinám preemergentnými a postemergentnými herbicídmi. V skratke, preemergentné herbicídy pôsobia na koreňový systém a používajú sa ešte predtým, ako sa burina rozvinie. Postemergentné herbicídy sa používajú na ničenie burín, ktoré majú rozvinutú listovú plochu, cez ktorú sa herbicíd dostane do rastliny. Pri ničení buriny v trávniku treba dať pozor na to, aby ste použili selektívny a nie totálny herbicíd.
   Mušec (Ježatka) je jednoklíčnolistová rastlina, rovnako ako aj ostatné trávy, z ktorých je zložený trávnik, preto naň selektívny herbicíd nezaberie. Existujú prípravky určené na ničenie Mušca (Ježatky), avšak s týmito nemáme dobré skúsenosti pri použití v trávniku, nakoľko pri použití treba byť veľmi opatrný a aj tak hrozí poškodenie trávnika. Najúčinnejší a overený spôsob je mechanické odstránenie. Pri veľkých plochách je to samozrejme dosť náročné.

   • Tatiana píše:

    Dobry den,aky postrek prosim znici datelinu a neposkodi travnik?dakujem

    • RW ORAVA píše:

     Dobrý deň, môžete použiť selektívny postrekový prípravok do okrasných trávnikov, ktorým je napr. aj v článku spomínaný Bofix.
     Pozn.: pri použití sa vždy riaďte pokynmi v príbalovom letáku resp. na obale.

  • VladoSL píše:

   Na Musec som s uspechom a bez poskodenia ostatneho travnika pouzil pripravok Puma Extra. Odporucam.

   • Mišo píše:

    Tiež sa pokúšam zbaviť tejto pliagy. Mohol by si napísať, akú koncentráciu si použil? Podľa návodu, alebo slabšiu. Tiež by ma zaujímalo, či si striekal len na Mušec a dával pozor na ostatný trávnik, alebo si striekal plošne, bez ohľadu na ostatný trávnik?

   • Dušan píše:

    Mi sme ho použili na hracej ploche ihriska. Tiež odporúčam.

 3. Ľudmila píše:

  Dobrý deň, postriekali sme burinu v tráve Bofix-om a zostali nám v trávniku žlté mapy, zničilo to asi aj trávnik 🙁 Môžete nám, prosím poradiť, čo je možné urobiť pre jeho záchranu alebo zostane trávnik už natrvalo zničený? Ďakujem.

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň. Nie je to nezvratný proces.Trávnik sa zregenuruje, bude mu to však nejaký čas trvať. Treba mu pomôcť, aby to zvládol, a to prihnojením hnojivom na trávnik (napr. Travceritom) a dobrým zavlažovaním. Žlté fľaky na trávniku po postreku Bofixom môžu vzniknúť z rôznych príčin: 1.príliš silná dávka, 2.neboli ešte zacelené rezné rany po kosbe, 3.trávnik je starší a je v oslabenej kondícii.

 4. Michal Kociský píše:

  Žiaľ Bofix nezaberá na odolné dvojklíčne buriny(napr. materina dúška,…). Nie je prípravok aj na tieto odolné , popínavé buriny???

  • RW ORAVA píše:

   Máte pravdu, niektoré odolnejšie dvojklíčnolistové buriny nedokáže Bofix zničiť po prvom postreku. Postrek je potrebné zopakovať, avšak nie je nutné robiť celoplošný postrek. Stačí postrek aplikovať bodovo na problematické miesta. Taktiež je možné zvýšiť koncentráciu až na maximum podľa návodu. Vždy je nutné brať do úvahy vek a kondíciu trávnika.
   Postrek opakujte až vtedy, keď ste si istý, že burina nie je zničená, t.j. keď aj po kosbe burina ďalej rastie.
   Nevieme o žiadnom inom prípravku do trávnika, ktorý by zároveň nepoškodil trávnik.

 5. Dagmar Zvárová píše:

  Dobrý deň, rada by som sa Vás opýtala na ekologický trávnik, teda taký, ktorý okrem trávového semena obsahuje ešte aj semená nízkokvetých rastlín. Na trhu sú rôzne druhy : napr. Eco Lawn, ktorý obsahuje jednoklíčnolistové byliny ako napr.ďatelinu plazivú, lipnicu lúčnu, kostravu, mätonoh..Odporúčali mi však, aby som sa zamerala na dvojklíčnolistové byliny od firmy Kiepenkerl, kde však som sa nevedela v tom sortimente orientovať. V zásade máme pôdu ílovitú a sme v Bratislave, čiže relatívne v letných mesiacoch horúco, avšak nechceme umelú závlahu(pokiaľ skutočne to nebude potrebné) Prosím, čo by ste mi poradili aká trávová zmes a od akej firmy podľa Vašich znalostí by bola na dané naše relatívne suché podmienky najvýhodnejšia.
  Vopred ďakujem za Vašu odpoveď a Váš čas
  D.Z.

  • RW ORAVA píše:

   Áno, je pravda, že trávniky zložené iba z trávnej zmesi, sú náchylné na zožltnutie v suchých mesiacoch, ak sa nezavlažujú. Preto, ak neplánujete automatický závlahový systém, ale rovnako sa nechcete pozerať na žltý (vyschnutý) trávnik, odporúčame radšej osivo zložené zo zmesí tráv a dvojklíčnolistých rastlín, tak, ako Vám to už bolo poradené. Pri výbere by sme odporúčali nezameriavať sa na kvetinky, lebo neviete, čo z nich sa ujme na ílovitej pôde. Lepšia voľba by bola trávna zmes spolu s ďatelinou plazivou. Je to nenáročná rastlina, ktorá korení veľmi hlboko, preto dokáže suchu odolávať veľmi dobre. Navyše ďatelina dokáže viazať na seba vzdušný dusík a tým zásobovať touto hlavnou živinou aj trávy. Pretože ďatelina plazivá sa plazí veľmi nízko po pozemku časom úplne vytlačí trávy. To však nie je v tomto prípade na škodu. Treba tiež dodať, že v takto založených trávnikoch sa z pochopiteľných dôvodov nepoužívajú žiadne herbicídy.

 6. Mária píše:

  Dobrý deň, v trávniku, okrem inej buriny, máme kostravu trsťovitú, chcem použiť bofix, nakoľko nechcem zničiť celý trávnik. Je v súčasnosti účinný nejaký selektívny herbicid “len” na tento druh trávy.
  Ďakujem.

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň, Kostrava trsťovitá (Festuca Arundinacea) je jednoklíčnolistová rastlina. Bofix, ktorý je selektívnym herbicídom na ničenie “buriny” v trávniku, Kostravu trsťovitú nezničí.
   V súčasnosti nepoznáme žiadny herbicíd, ktorý je určený na ničenie konkrétnej jednoklíčnolistovej rastliny.

 7. Helena píše:

  Dobrý deň,
  poprosila by som odpoveď na otázku, aký postrek použiť na odstránenie rozchodníka španielskeho z trávnika, ničí mi trávnik z roka na rok viac a viac.
  Ďakujem za odpoveď

 8. Rastislav píše:

  Dobrý deň,
  proti opätovnému postreku herbicídom, ale hlavne tekutým hnojivom, hľadám nejaké farbivo do postreku. Na internete som takéto produkty našiel, no len za oceánom a za nekresťanské ceny (vrátane dopravy)
  Nechce sa mi veriť že by sa v Európe nič také nepoužívalo. Viete mi niečo v tomto poradiť?
  Ďakujem.

 9. Lenka píše:

  Dobry deň,chcem sa opýtať či môžme proti burine postriekat trávnik Mustangom forte,alebo je to nevhodné a zničí nám to trávnik?Prípadne ak je to vhodné tak odporúčané dávkovanie.Ďakujem za odpoveď

 10. Tibor píše:

  Dobrý deň,chcem sa opýtať že aký prípravok použiť na postrek ku plotu aby sa tam zničilo totálne všetko,konkrétne rastú tam divé černice,šípky,invázne kry a nejaké divé stromy a potrebujem to všetko zničiť aby to tam už nerástlo.Ďakujem

 11. Igor píše:

  Dobrý deň, prosím o radu. Máme nový trávnik vysiaty minulý rok na jeseň. Je pekný hustý a zelený, len je plný buriny ( kuračka – hviezdica prostredna ). Chcem sa tejto buriny zbaviť. Pomohol by BOFIX? Trávnik obsahuje aj mikroďatelinu ( Ekologická trávna zmes s mikroďatelinou Turfline ECO Lawn). Nezabije Bofix aj túto ďatelinu? Respektíve aký postrek zničí burinu, ale ďatelinu zachová? Vopred ďakujem za odpoveď.

 12. milan píše:

  Dobrý deň. Poprosím o radu – aký je rozdiel medzi roundup klasik, bioaktív, flex. Potrebujem na silne odolné buriny na ornej pôde ako pýr, bodliak…A nech je to koncentrát. Ďakujem.

 13. Alena píše:

  Dobrý deň prosím chcela by som sa spýtať kolko po vysadení trávnika je možné aplikovať bofix aby nezničil aj trávnik? Nakoľko sme neurobili bohužiaľ pred výsadbou trávy postrek tak teraz máme novozaloženej trávnik asi tri mesiace a je v ňom kopec buriny ktorú by sme chceli zničiť. Ďakujem za vašu odpoveď.

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň, postrek proti burine môžete vykonať cca 2 dni pred prvým kosením a neskôr v prípade potreby opakovať. Odporúčame prečítať si návod ohľadom dávkovania Bofixu pre novozaložené resp. mladé trávniky a tiež ohľadom opakovanej aplikácie.

 14. Oľga píše:

  Dobrý deň,
  poprosila by som odpoveď na otázku, aký postrek použiť na odstránenie lipnice ročnej z trávnika, ničí mi trávnik z roka na rok viac a viac.
  Ďakujem za odpoveď

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň, lipnica ročná predstavuje problém, ktorým sa zaoberajú odborníci na celom svete. Existujú aj prípravky na boj s lipnicou ročnou, ale nie všetko, čo je možné kúpiť a používať v zahraničí, je dostať aj u nás. Častokrát je snaha o jej úplnú elimináciu márna a prijateľnejším riešením je udržať lipnicu ročnú v akceptovateľnej miere úpravou prírodných podmienok v trávniku. Je preto potrebné naštudovať si o tejto rastline čo najviac informácií, identifikovať príčiny, pre ktoré sa jej vo Vašom trávniku darí a urobiť také zmeny, aby sa jej darilo menej. Prípadne obrátiť sa na odborníkov, ktorí to spravia za Vás.

 15. gabo píše:

  zdravim postrek na burinu baska,da sa to kupit?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*