Plastové zatrávňovače

Plastové zatrávňovače

Plastové zatrávňovače sa používajú na spevnenie a ochranu trávnatých plôch zaťažovaných chôdzou, ľahšími dopravnými prostriedkami (bicyklami) alebo motorovými dopravnými prostriedkami. Najčastejšie sa jedná o parkoviská pre autá, príjazdové cesty k budovám, cyklochodníky, chodníky v parkoch, výbehy pre zvieratá, športové areály, detské ihriská a pod.

Trávnaté plochy v suchom stave odolávajú záťaži ešte relatívne dobre (odolnosť závisí od intenzity záťaže). Problém vzniká za dažďa, resp. po daždi, alebo na jar pri topení snehu, kedy je terén „napitý“ vodou. Čím je terén viac premočený, tým je náchylnejší na poškodenie. Podmáčanú trávnatú plochu dokáže ušliapať a poškodiť už pár osôb, ktoré prejdú po tom istom mieste. Ešte väčšiu škodu urobia na mokrom teréne autá z dôvodu vyššej hmotnosti.

Ísť do obchodu

Riešením je takéto plochy spevniť.

 

Ideálnym a zároveň ekologickým riešením je použitie plastových zatrávňovačov.
Plastové zatrávňovače môžeme rozdeliť na:

 • Zatrávňovacie tvárnice (zatrávňovacie dosky / zatrávňovacia dlažba)
 • Zatrávňovacie rohože

Rozdiel medzi zatrávňovacími tvárnicami a zatrávňovacími rohožami je v spôsobe ich pokládky a príprave terénu.

Zatrávňovacie tvárnice

Zatrávňovacie tvárnice nemožno klásť na existujúci trávnik. Pri použití zatrávňovacích tvárnic je potrebné terén odmačinovať (stiahnuť existujúci trávnatý porast) a zrovnať. Na zrovnaný terén už možno položiť zatrávňovacie dosky, zasypať  substrátom a do takto pripravených zatrávňovacích dosiek zasiať trávu. Nakoniec sa odporúča celú plochu „prežehliť“ vibračnou doskou.

Uvedený spôsob pokládky platí pre pochôdzne plochy, či chodníky hlavne v súkromných záhradách, kde nie je počítané s intenzívnym zaťažovaním.

Pokiaľ sa jedná o verejné priestranstvá s vyššou intenzitou zaťaženia alebo priestranstvá zaťažované dopravnými prostriedkami je potrebné pod zatrávňovacie tvárnice zhotoviť nosnú vrstvu z drveného štrku. Hrúbka nosnej vrstvy závisí od spôsobu využívania plochy. Akú hrúbku zvoliť nájdete v článku o zatrávňovacej doske v časti Varianty pokládky zatrávňovacích dosiek.

Zatrávňovacie rohože

Zatrávňovacie rohože sú typom zatrávňovačov, ktoré nevyžadujú odmačinovanie terénu. Rohože je možné pokladať priamo na existujúci trávnatý terén. Samozrejme pokiaľ je terén príliš nerovný (hrboľatý), je ho dobré pred pokládkou upraviť. Často postačuje len dosypať zeminu do jám a odkopať vyčnievajúce hrbole. Možnosť pokládky zatrávňovacích rohoží priamo na trávu je veľkou výhodou oproti zatrávňovacím tvárniciam.

Ďalšou výhodou je tiež rýchlosť pokládky. Zatrávňovacie rohože sú vyrábané v šírke 2 m a dĺžke až 30 m, čo umožňuje plochu o rovnakej výmere spevniť výrazne rýchlejšie, ako pomocou zatrávňovacích dosiek.

Rohože je samozrejme možné použiť aj na zatiaľ nezatrávnených plochách. V takomto prípade sa plocha pripraví ako pri zakladaní trávnika výsevom. Po zasiati trávového semena a zavalcovaní sa rozprestrie na ploche zatrávňovacia rohož, prípadne viac rohoží, ktoré sa ukotvia oceľovými skobami, tzv. U-Pinmi.

Aj napriek výhodám zatrávňovacích rohoží, sú prípady, kedy je vhodnejšie použitie zatrávňovacích dosiek spolu s úpravou podložia a prípravou nosnej vrstvy zo štrkodrvy.

Ekologické riešenie

Obidva typy plastových zatrávňovačov, či už zatrávňovacie tvárnice alebo zatrávňovacie rohože sú efektívnym a hlavne ekologickým riešením spevnenia zaťažovaným plôch. Umožňujú prirodzený priesak dažďovej vody do zeme, ktorá potom ostáva v krajine a nie je odvádzaná do kanalizácie a následne preč z krajiny, ako je to v prípade súvislých betónových a asfaltových spevnených plôch.

Voda zostávajúca v krajine zlepšuje termoreguláciu prostredia a tak nedochádza k prehrievaniu krajiny.

Zatrávňovače sú vyrábané z recyklovaného plastu, preto tiež pomáhajú zmierňovať dopad plastového odpadu na našu krajinu a svet.

 

 

Uverejnené v Nezaradené
8 comments on “Plastové zatrávňovače
 1. Milan píše:

  Dobrý deň. Je rohož vhodná aj na stále parkovanie na osobné auto. Mám 10 ročný trávnik ktorý je dostatočne časom zhutnený. Keď tadiaľ len prejdem krátkodobo alebo občas parkujem tak koľaje sa neurobia ale keď už tam stojím každý deň prechádzam častejšie tak vidno nerovnosti spôsobené autom. Neviem či nie je lepšie dať dosky. Ďakujem

  • RW ORAVA píše:

   Dobrý deň, áno, parkovacie zatrávňovacie rohože sú vhodné na prejazd a tiež pravidelné parkovanie automobilov. Trieda Standard je určená na pravidelné parkovanie a prejazd osobných automobilov do 3,5 t a občasné parkovanie a prejazd ľahkých nákladných automobilov do 5 t. Trieda Premium je určená pre vysoké zaťaženie, či už osobnými automobilmi, alebo nákladnými automobilmi. Znesú zaťaženie až 8 t na jednu nápravu.
   Na to či sa koľaje budú, alebo nebudú vytvárať má vplyv samozrejme aj podložie. Pokiaľ nie je podložie dostatočne únosné, postupne sa koľaje vyjazdia aj s rohožou.
   V takom prípade by bola vhodná úprava podložia vytvorením nosnej vrstvy zo štrkovej drte v príslušnej hrúbke. Na zatrávnenie sa potom môžu použiť zatrávňovacie rohože, ale aj zatrávňovacie dosky.

 2. Vilo píše:

  Mám záujem o rohož Prémium 2x10m.Je možné ju používať aj po dĺžke,lebo som si všimol,že vzor je pootočený o 90 stupňov,ja by som ju chcel používať po dľžke bez rezania na jar zrolovať?Vďaka.

  • RW ORAVA píše:

   Rohož je možné inštalovať po dĺžke aj po šírke. Inštaluje sa spôsobom, aby vzniklo čo najmenej rezov a spojov. Čiže ak potrebujete pokryť plochu s rozmermi 2 x 10 m, bude efektívnejšie rozvinúť rohož s rozmermi 2 x 10 m po celej dĺžke (v jednom kuse) a nie rezať dvojmetrové pásy. Samozrejme, je možná aj taká inštalácia, avšak spotrebuje sa viac kotviacich U-Pinov a tiež sa skráti dĺžka pokrytej plochy, pretože každý spoj spotrebuje 10 – 15 cm na prekrytie jednotlivých kusov rohoží. Taktiež demontáž, s ktorou na jar uvažujete, by bola prácnejšia.

 3. pedro píše:

  Luki72, ja mám zo zatrávňovacích rohoží spravenú príjazdovú cestu do garáže, vlani som robil parkovanie pre dve autá na chalupe a tento rok sa z nich chystám robiť odstavnú plochu pre auto pred domom. Nie je však trochu zbytočné dávať rohože na cestu do hory? Sprav si s ňou radšej cestu vo dvore, alebo nejaké parkovanie a cestu, ktorú spomínaš vysyp štrkom 🙂

  • Luki72 píše:

   pedro, hej, rozmýšľal som aj nad tým. Bolo by to aj lacnejšie, ale pozemok nie je môj a cesta nie je oficiálna. Je to v podstate lúka, takže štrk tam sypať nemôžem. A taktiež nebudem môcť použiť zatrávňovacie tvárnice, keďže tam treba robiť štrkový podklad. Ak do toho pôjdem, použijem tie rohože. Dočítal som sa, že ich je možné v prípade potreby pomerne jednoducho demontovať. Tak ak by bol niekedy nejaký problém, pôjdu na chatu. Dvor mám vydláždený 🙂

 4. Luki72 píše:

  Dobrý deň, za záhradou mám cestu cez lúku, po ktorej jazdím na štvorkolke, ale keď je mokro tak sa dosť bahní a rozjazdieva. Už sú tam vyjazdené aj menšie koľaje. Chcel by som to niečím spevniť, aby sa to nebahnilo a nerobili koľaje. Čo by bolo na to vhodnejšie použiť? Zatrávňovacie tvárnice alebo zatrávňovacie rohože? Sem tam tadiaľ prejdem aj na traktore s drevom, ale jazdím tadiaľ hlavne na štvorkolke.

  • RW ORAVA píše:

   Na spevnenie je možné použiť ako zatrávňovacie rohože, tak aj zatrávňovacie dosky. V prípade použitia zatrávňovacích dosiek je potrebné vybudovať nosnú vrstvu z drveného štrku (makadámu). Hrúbka nosnej vrstvy závisí od zaťaženia. Pre štvorkolku by stačila vrstva s hrúbkou cca 20 cm, ale keďže tadiaľ jazdíte aj s traktorom s drevom, bude potrebná vstva s hrúbkou 40 – 50 cm. Záleží od zaťaženia. (Viď článok Zatrávňovacia doska (dlažba) Eura Maxi)
   Pri použití zatrávovacích rohoží stačí zrovňať terén (koľaje zasypať), dosiať trávu a rozprestrieť a ukotviť rohož. Opäť pre štvorkolku by postačovala Zatrávňovacia rohož parkovacia Standard, ale kvôli traktoru s drevom je potrebné použiť Zatrávňovaciu rohož parkovaciu Premium, ktorá znesie zaťaženie až 8t na nápravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*