Záhradné osvetlenie

Záhradné - jazierkové reflektory

Zapojte do hry svetlo! Nie každá záhrada musí byť v noci čierna. Osvetlenie v záhrade má svoj význam nie len z hľadiska užitočnosti, ale dodáva záhrade šarm a zvyšuje atraktivitu. Osvetlené altánky, pergoly, chodníky, príjazdové cesty, záhradné jazierka, či nasvietené fontány, vodopády, krásne solitérne kamene, partie výsadby alebo samostatne stojace dreviny vyzerajú v noci často pôsobivejšie, než počas dňa. Osvetlená vodná plocha sa v tme trblieta ako hviezdna obloha a záhrada sa rozžiari v novom svetle. Vhodným osvetlením a správnym nasmerovaním svetla je možné vybrané časti záhrady spraviť ešte atraktívnejšími. Osvetlené miesto pri záhradnom jazierku počas letných večerov láka k posedeniu.

 

Záhradné osvetlenie

Rozmiestnenie svietidiel v záhrade je dobré plánovať už pri návrhu záhrady a počítať s ním aj pri realizácii už pri zemných a výkopových prácach, čím sa dá neskôr vyhnúť zbytočným rozkopávkam terénu.
Výber osvetlenia je vecou vkusu a fantázie každého jedinca, ak však už existuje osvetlenie na stenách domu, či garáže, tak aj záhradné lampy je dobré vyberať v rovnakom štýle.

Záhradné svietidlá plnia dve funkcie:

  1. Osvetľovaciu – aby bol pohyb v záhrade bezpečný.
  2. Okrasnú – aby vynikli určité zaujímavé partie a prvky v záhrade.

Návrh a realizáciu osvetlenia by mala robiť odborná firma.
Výkopy pre rozvody je možné urobiť aj svojpomocne.
Dôležité je, aby sa všetky rozvody osvetlenia a závlahy (keďže rozvody závlahy sa riešia v rovnakej fáze realizácie záhrady, ako rozvody osvetlenia) spravili ešte pred výsadbou rastlín a založením trávnika. Tým sa predíde neskoršiemu rozkopávaniu už hotovej záhrady.

Netreba zabudnúť na prechodky popod chodníky, iné spevnené plochy a cez základy stavieb.