Kúpacie jazerá – biobazény

Kupacie jazero

Kúpacie jazero v záhrade nie je luxusom, ale je novodobým trendom životného štýlu.

Kúpať sa v tichu a súkromí svojej záhrady je snom nejedného milovníka vody. Nemusí to byť iba kúpanie v modrej plastovej nádrži. Čo tak zaplávať si v objatí rastlín a v čistej nechlórovanej vode, tak ako v prírode. Takéto kúpanie si užijete v prírodnom kúpacom jazere. Možno pri ňom veľmi rýchlo a príjemne relaxovať, nabrať nové sily bez toho, aby sme za oddychom museli cestovať na veľké vzdialenosti.

Čo je kúpacie jazero

Kúpacie jazero - Kúpacia časť

Kúpacie jazero, vo verejnosti často nazývané aj bio-bazén, je v podstate fóliové jazero, pričom tvar a veľkosť prispôsobíme kompozícii celej záhrady. Plávacia časť je spravidla oddelená od tzv. regeneračnej zóny pevnou stenou, ktorá končí 20 – 30 cm pod hladinou, aby bola zabezpečená cirkulácia vody. Táto časť nie je vysadená rastlinami a to je jediná podoba s bazénom. Kúpacie jazero môžeme navyše doplniť o tečúcu vodu vo forme potoka či vodopádu, alebo umiestniť v ňom malú fontánku. Pekným doplnkom je drevené mólo, na ktorom sa dá pri kúpaní oddychovať a súčasne pozorovať život v jazere.

Bez správne navrhnutej filtrácie to nefunguje!

Filtrácia pre kúpacie jazero

Keďže v kúpacom jazere je biologicky živá voda, jazero potrebuje tzv. "mechanicko-biologickú filtráciu" za pomoci nitrifikačných baktérií. Bez filtrácie by to bol prirodzený biotop, v ktorom je podiel regeneračnej zóny 70-80 %, kde samočistiaci proces zvládnu vodné rastliny a baktérie. Pri realizáciách záhradných kúpacích jazier je požiadavka skôr na väčšiu plávaciu časť na úkor regeneračnej zóny, kde je filtračný systém nevyhnutný. V našej doterajšej praxi sa nám osvedčil modulový filtračný systém ProfiClear od Oase, ktorý umožňuje vytvárať rôzne konfigurácie pre jazerá všetkých veľkostí. V prípade potreby sa vždy dá rozšíriť. Jeho výhodou je, že môže byť použitý ako gravitačný, alebo prietokový. Celú ponuku, ako aj najpoužívanejšie zostavy filtrácií kúpacích jazier nájdete v našom e-shope.