Fontány

Fontány patria k najstarším prvkom malej architektúry. Boli ozdobou stredovekých námestí, barokových záhrad, zámockých nádvorí a pod. Aj dnes sú ozdobou námestí a reprezentatívnych miest. Popri tradičných miestach si fontány získavajú čoraz väčšiu obľubu v uzavretých priestoroch, vestibuloch, halách firiem, hotelov a pod. Dnešné fontány charakterizuje rôznorodosť vodných obrazcov, osvetlenia a materiálov.

Niťové fontány

Niťové fontány firmy Oase ponúkajú prekvapujúce možnosti výzdoby v oblasti techniky fontán. Prostredníctvom bezhlukového vodného toku s takmer nulovým rozstrekom vody vznikajú pozdĺž mylarových vlákien veľmi rôznorodé možnosti vzhľadu fontány. Vo vnútorných priestoroch sú fontány vhodné na oddeľovanie miestností, zvlhčovanie vzduchu a ako trblietajúci sa záves na stene.

Hudobné fontány

Hudobno-svetelné vodné organy firmy Oase patria k najimpozantnejším agregátom, aké vôbec ponúka technika fontán. Desiatky alebo stovky trysiek a nástavcov fontán rozdielnych veľkostí a konštrukcie vytvárajú orchester svetelných lúčov, riadených hudbou. Lúče stúpajú do výšky, vytvárajú rozličné vodné obrazce, kolíšu sa v takte hudby, robia piruety, náhle sa prepadajú, aby sa nanovo rozvinuli v iných formáciách.
Pri hudobných vodných organoch existuje akustická a vizuálna harmónia, ktorá si dokáže úplne podmaniť pozorovateľa; jedná sa o zážitok jedinečnej krásy. Vo večerných a nočných hodinách sa k tomu všetkému pridáva ďalšie lákadlo v podobe osvetlenia bielym alebo farebným svetlom. Veľký počet reflektorov ponára vodné lúče do meniaceho sa svetla.
Vo veľkých prevedeniach sa najlepšie hodia ako hlavná atrakcia v zábavných parkoch, mestských záhradách a kúpeľoch. Menšie verzie sú vhodné pre nákupné strediská, obchodné domy, diskotéky, tanečné paláce a veľtrhy. Keďže aj osvetľovacie efekty sú harmonicky zladené s hudbou, vizuálne očarenie sa znásobuje. Kombinované hudobno-svetelné vodné organy firmy Oase sa stavajú v rozličných veľkostiach a prispôsobujú sa individuálnym podmienkam a potrebám. Sú voľne programovateľné a môžu sa prispôsobiť každému druhu hudby.

Technológia fontán

Cieľom fontánovej techniky je dať vodu do pohybu, čo aj podmieňuje stavebné princípy výstavby fontán. Zvládnuť celý proces, to je dostať vodu do pohybu, vytvoriť zaujímavý a obdivuhodný vodný obraz sa dá iba ak je k dispozícii dostatočné množstvo vody. Predpokladom dobrého návrhu a stavby živého vodného zariadenia je potrebné rozvinúť predstavu o jeho konečnej podobe. OASE ponúka široký výber a mnoho možností konštrukcií fontán, pri ktorých sa nekladú hranice kreatívnosti.

Plávajúce fontány

Plávajúce fontány umožňujú umiestnenie vodnej hry nezávisle od dna jazierka (napr. u veľmi hlbokých jazierok alebo jazierok s priveľnmi nerovným dnom.
Na ilustráciu uvádzame dva systémy plávajúcich fontán od firmy Oase: Pond Jet a Water Starlet.

Pond Jet
Pond Jet vyžaduje minimálnu hladinu vody 1 m (u priezračne čistej vody) resp. 1,5 m (u bahnitého dna jazierka). Výkon čerpadla je maximálne 12 000 l/hod. Plávajúci agregát sa dodáva ako komplet s multifunkčnou tryskou pre fontánu o výške až 3 m s priemerom 3 m.
Agregát je elektronicky regulovaný a disponuje troma integrovanými držiakmi reflektorov. Sada osvetlenia Lunaqua 10 pre plávajúci agregát Pond Jet je k dispozícii ako príslušenstvo. Pond Jet je vybavený 20 metrovým pripojovacím káblom.

Water Starlet
Water Starlet sa začlení do každého prostredia či už sa jedná o vodnú nádržku, plávacie jazero alebo okrasné jazero s vyštrkovaným dnom. Vlastným nápadom sa žiadne hranice nekladú. Vďaka skvostnej bielej LED technológii získajú vodné paprsky piatich trysiek mimoriadny pôvab. Podrobnejšie informácie o systéme Water Starlet nájdete v našom e-shope.

Jumping - jet

Priezračný, cielene riadený vodný prúd firmy Oase Jumping Jet je na základe pevne naprogramovaných kombinácii, skladajúcich sa zo svetla a vodného prúdu možné uvádzať do činnosti tak vo dne, ako aj v noci. Nechajte sa nadchnúť farbami dúhy, ktoré Vám ponúka systém „random play“ v kombinácii so všetkými možnými nastaveniami vodných lúčov. Perfektný zážitok je umožnený vďaka stálemu prísunu svetla a odlučovačom vodných lúčov.

Osvetlenie fontán

Svetlo a tma od nepamäti očarujú zvláštnou príťažlivosťou. V noci, keď je všetko zahalené rúškom tmy, môže voda za pomoci techniky vystúpiť z tieňa a poskytnúť očarujúci zážitok. Budovy, ktoré sa v noci nasvietia, nadobudnú vznešený dojem, stromy a kríky sa nasvietením zmenia na umelecké diela.
Firma Oase ponúka celý rad riešení, ako aj v tmavej noci vytiahnuť na scénu to najkrajšie z vašej záhrady.
Do technológie fontán ďalej patria čerpadlá, filtrácia, potrubia a armatúry, elektroinštalácia, úprava vody... Obsahom stránky nie je rozoberať všetky detaily technológie fontán. Toto je predmetom samostatného projektu, ktorý individuálne rieši požiadavky zákazníka.