Automatická závlaha záhrady

Automatická závlaha záhrady

O tom, že voda je životodarná tekutina netreba nikoho presviedčať. Pri nedostatku vlahy chradnú rastliny, žltne trávnik. Bez vody sa nepodarí nič vypestovať. Bez vody jednoducho niet života.

Nestačí však vlaha, ktorá sa dostane záhrade v podobe prirodzených dažďových zrážok?
Odpoveď znie, nestačí.

Množstvo vody potrebné pre rastliny v okrasných výsadbách, v skleníkoch či hriadkach v úžitkovej záhrade závisí od individuálnych potrieb konkrétnych rastlín, avšak v prípade trávnika je to možné celkom presne špecifikovať.
Ročný úhrn zrážok na území Slovenka pokrýva zhruba 1/3 až 1/2 potreby pre optimálny rast trávnika, pričom trávnik potrebuje počas vegetačného obdobia (apríl – október) štandardne 600 – 800 mm vody / m2 (600 – 800 l vody / m2).

Závlaha záhrady záhradnou hadicou

Niekto môže argumentovať tým, že v prípade potreby bude polievať hadicou.

Samozrejme, pokiaľ sa jedná o výsadby, či už okrasných rastlín alebo úžitkových a človek disponuje dostatkom potrebného času a fyzickou kondíciou, nie je potrebná automatická závlaha.

Avšak v prípade závlahy trávnika tento argument neobstojí.

Pre trávnik je okrem množstva vody dôležitá tiež rovnomernosťpravidelnosť závlahy. A to sa už pomocou záhradnej hadice veľmi ťažko zabezpečuje. Navyše zavlažovanie by sa malo vykonávať v skorých ranných hodinách, ideálne ešte pred východom slnka, zhruba okolo piatej, šiestej, kedy sú zem, trávnik a rastliny najviac vychladnuté. Nehrozí tak k teplotný šok, alebo obarenie, ako v prípade zavlažovania počas horúceho slnečného dňa. Taktiež odpar vody je v tomto čase minimálny a úspora vody je až 30 – 40 %. Samozrejme pokiaľ je zavlažovaná plocha veľká, treba so zavlažovaním začať ešte skôr. Automatické zavlažovacie systémy začínajú bežne zavlažovať o 4:00 – 5:00 a tie, inštalované vo väčších záhradách dokonca aj o 2:00. Závisí to od veľkosti záhrady a výdatnosti vodného zdroja.

Dá sa to teda zhrnúť tak, že automatická závlaha:

  • šetrí čas
  • šetrí peniaze (rýchla návratnosť počiatočnej investície)
  • zavlažuje rovnomerne