Zavlažovacie systémy

Zavlažovacie systémy

Kedysi prepych a luxus, dnes už takmer nevyhnutná súčasť každej okrasnej záhrady.

Zavlažovacie systémy na veľkých, poľnohospodársky využívaných plochách sú samozrejmosťou už celé desaťročia. Futbalové ihriská, tenisové kurty, golfové ihriská a iné športové areály, kde sa kladie dôraz na kvalitu trávnika sa bez zavlažovania nezaobídu. Rovnako v súkromných záhradách rodinných domov, či parkoch nebude trávnik krásne zelený, pokiaľ nebude mať dostatok vlahy a pokiaľ sa človek nechce stotožniť s faktom, že väčšinu obdobia, kedy je možné v záhrade tráviť čas, bude trávnik žltý (vyschnutý) je závlahový systém nevyhnutnosťou.

Čo je AZS a aké sú jeho prednosti

Automatická závlaha

Automatický zavlažovací systém (AZS) predstavuje zostavu postrekovačov, potrubného systému a jeho komponentov a keďže sa jedná o automatický zavlažovací systém, je jeho súčasťou riadiaca jednotka, ktorá riadi priebeh zavlažovania. Pokiaľ nie je zdrojom napájania závlahového systému verejný vodovod, je súčasťou aj čerpacia stanica (čerpadlo, tlaková nádoba a pod.).

Závlahy Hunter

Na realizáciu automatických zavlažovacích systémov používame profesionálny systém Hunter so širokým sortimentom postrekovačov, ovládacích systémov a príslušenstva pre najrozličnejšie trávnaté plochy vyžadujúce vysokú kvalitu trávnika.

Prednosti automatického zavlažovania

  • Závlaha šetrí Váš čas
  • Závlaha šetrí Vaše peniaze za vodu
  • Rýchla návratnosť prvotnej investície
  • Rovnomerné zavlažovanie trávnika a rastlín
  • Závlahu kontroluje senzor zrážok a riadi ovládacia jednotka
  • Prispôsobenie zavlažovania rôznym podmienkam
  • Žiadne hadice a potrubia na trávniku

Zavlažovanie záhrady

Záhradné závlahy

Krásny zelený trávnik, či zdravé rastliny v záhrade bez pravidelnej závlahy možné vypestovať nie je. Zalievať trávnik hadicou počas horúcich dní je plytvanie vodou aj časom a trávnik nikdy nedostane potrebné množstvo vlahy.

Zavlažovanie ihriska

Zavlažovanie futbalového ihriska

Automatický závlahový systém nie je iba pre bohaté futbalové kluby. Investícia do automatického závlahového systému sa veľmi rýchlo vráti. Navyše kvalita trávnika je ďaleko vyššia, ako pri bežných spôsoboch závlahy, čo ocenia hlavne hráči. Plocha je zavlažovaná rovnomerne a nedochádza k premočeným miestam.

Lacnejším variantom pre zavlažovanie futbalového ihriska, ale aj iných športových plôch je zavlažovací vozík s úderovým postrekovačom. Táto závlaha je alternatívnym riešením aj pre menšie kluby. Vozík je poháňaný hydromotorom a nepotrebuje tak palivo ani elektrickú energiu. Ak je dostatočná kapacita vodného zdroja, je vhodné mať na ihrisku dva vozíky, čím sa skráti čas zavlažovania, nároky na obsluhu a zvýši sa rovnomernosť závlahy.

Zavlažovací vozík Remo 3T je možné zaobstarať v cene cca. 1200 €.

Za úvahu stojí určite aj závlahový systém pomocou úderových postrekovačov umiestnených na trojnožkách. Ide taktiež o alternatívne ekonomické riešenie. V tomto prípade je potrebné dbať na zabezpečenie rovnomernosti závlahy pri presúvaní postrekovačov na jednotlivé stanoviská. Takéto zavlažovanie futbalového ihriska, resp. inej plochy je viac prácne, ako predchádzajúce dva spôsoby závlahy.

Sortiment pre závlahy

Riadiace jednotky pre zavlažovacie systémy

Postrekovače pre zavlažovacie systémy

Čerpadlá pre zavlažovacie systémy

Zavlažovacie vozíky

Mikrozávlaha

Potrubia a spojky pre zavlažovacie systémy