UVC žiarivka v službách záhradného jazierka

UVC lampa v službách záhradného jazierkaUV – ultrafialové žiarenie je časť spektra slnečného žiarenia o vlnovej dĺžke 100 až 400 nm a predstavuje 5% z celého objemu elektromagnetického žiarenia slnka.

UV žiarenie rozdeľujeme do troch skupín

  • UVA žiarenie – dlhovlnné žiarenie s vlnovou dĺžkou 315 – 400 nm.
  • UVB žiarenie – strednovlnné žiarenie s vlnovou dĺžkou 280 – 315 nm. Poškodzuje kožu.
  • UVC žiarenie – krátkovlnné žiarenie s vlnovou dĺžkou 100 – 280 nm. Zachytáva ho ozónová vrstva a na zemský povrch nedopadá.

Ozónová vrstva okrem UVC žiarenia absorbuje aj veľkú časť UVB žiarenia, z čoho vyplýva, že z UV žiarenia obsiahnutom v slnečnom žiarení na zemský povrch dopadá prevažne UVA žiarenie (90 – 99%) a malá časť UVB žiarenia (1 – 10%).

UV lampy používané vo filtračných systémoch záhradných jazierok či akvárií na ničenie rias a choroboplodných zárodkov vo vode vyžarujú krátkovlnné UVC žiarenie, preto ich označujeme a voláme UVC lampy.

Prečo práve UVC žiarenie?

Slnečné žiarenieUVA žiarenie spôsobuje opálenie pokožky a využíva sa hlavne v lampách na opaľovanie a soláriách.

UVB a UVC žiarenie disponujú vlnovou dĺžkou, ktorá je vhodná práve na ničenie baktérií, pričom najúčinnejšia je vlnová dĺžka okolo 254 nm.
Vo všeobecnosti platí, že na ničenie baktérií a choroboplodných zárodkov je vhodné používať žiarenie o vlnovej dĺžke 200 – 300 nm. UVB žiarenie síce sterilizačné účinky má, ale nie sú tak silné ako je to v prípade UVC žiarenia. UVC žiarenie účinne likviduje vírusy, baktérie, plesne, riasy a iné mikroorganizmy tým, že narušuje ich DNA. Účinok závisí od množstva a dĺžky pôsobenia na organizmus.

A to je odpoveď na otázku: Prečo práve UVC žiarenie?

Zloženie UVC lampy

UVC lampa je zložená z ochranného krytu, transformátora elektrickej energie, UVC žiarivky a skleného tubusu (ochraňuje žiarivku a elektrické časti lampy od priameho kontaktu s vodou).

UVC lampaKeďže obyčajné sklo UV žiarenie neprepúšťa, sú UVC žiarivka a tubus vyrobené zo špeciálneho kremenného skla, ktoré už toto žiarenie prepustiť dokáže.

UVC žiarenie pôsobí nepriaznivo aj na človeka, hlavne na kožu a oči a vo väčších množstvách je pre neho nebezpečné. Kryt lampy bráni priamemu kontaktu človeka so žiarením.

UVC lampy sú spravidla vybavené bezpečnostnou poistkou, ktorá bráni rozsvieteniu žiarivky mimo ochranný kryt. V praxi to znamená, že aj keď sa UVC žiarivka vsunie do transformátora a ten sa káblom pripojí do elektrickej zásuvky, UVC žiarivka sa nerozsvieti.

Náš postreh: Často sa stáva, že keď si ľudia kúpia novú UVC žiarivku, na druhý deň volajú, že žiarivka je chybná pretože im nesvieti. Po opísaní ich postupu skúšania funkčnosti UVC žiarivky sa vždy príde k tomu, že UVC žiarivku zapínali mimo ochranný kryt a tá sa preto nerozsvietila.

Naša rada: Po pripojení UVC žiarivky k transformátoru, zasuňte transformátor do ochranného krytu UVC lampy a až potom skúšajte funkčnosť. Tieto lampy sú väčšinou vybavené kontrolným priezorom, cez ktorý uvidíte, či lampa funguje a ak kontrolný priezor nemajú, to či lampa svieti, môžete vidieť cez vývody na pripojenie hadice. Niektoré UVC lampy dokonca vyžadujú kompletné zmontovanie lampy, inak sa nerozsvietia.

Odporúčanie: Účinnosť UVC žiarenia produkovaného UVC lampou sa časom znižuje, preto nezabúdajte na pravidelnú výmenu UVC žiariviek. Účinnosť UVC žiariviek býva spravidla 8000 hodín.
Najdlhší interval výmeny žiarivky je teda každé dva roky.

Ideálne je však žiarivku vymeniť každý rok na jar pri spúšťaní filtrácie a zabezpečiť tak správnu funkčnosť filtrácie a účinnosť UVC lampy.

Ísť do obchodu

Uverejnené v Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*