Spolupráca s médiami

Spoločnosť RW ORAVA pri tvorbe záhrad využíva bohaté skúsenosti z oblasti okrasného záhradníctva, krajinárstva, vodohospodárstva a stavebníctva zakladajúcich členov, ktoré sú zárukou profesionality a kvalitných služieb vedúcich ku konečnej spokojnosti svojich klientov.
Autorsky prispievame do odborných časopisov Záhrada a bývanie a Reality a bývanie, aby sme sa s našimi vedomosťami a skúsenosťami z praxe podelili s tými, ktorí chcú žiť v súlade s prírodou a svoj dom a záhradu harmonicky začleniť do okolitej krajiny.

Najnovšie spolupracujeme s Prvým ZÁHRADNÍCKYM PORTÁLOM formou publikovania odborných článkov a rôznych rád pre čitateľov portálu.

Prehľad doteraz publikovaných článkov

ÚDRŽBA ZÁHRADNÉHO JAZIERKA

Ak sme si v záhrade vybudovali okrasné jazierko nesmieme zabudnúť na jeho údržbu. Hoci údržba jazierok vyžaduje menej času a námahy oproti údržbe skaliek, trvalkových záhonov, trávnikov a iných záhradných partií, určitú starostlivosť si predsa vyžaduje. Správne navrhnuté jazierko so zodpovedajúcou filtráciou vyžaduje minimálnu starostlivosť. Najväčšia údržba spočíva v jeho jarnom vyčistení a koncom jesene v príprave na zimu.

Čítaj viac »

PRÍRODNÉ KÚPANIE VO VLASTNEJ ZÁHRADE

Kúpať sa v tichu a súkromí vlastnej záhrady je snom nejedného milovníka vody. Nemusí to byť však vždy kúpanie sa v modrej plastovej nádrži. Čo tak zaplávať si v objatí rastlín a v čistej nechlórovanej vode, tak ako v prírode.

Čítaj viac »

AJ NEŽIVÝ KAMEŇ DOKÁŽE OŽIVIŤ ZÁHRADU
(Záhrada a bývanie č. 3/2011)

Chladný, neživý kameň, a ako majestátne sa dokáže vynímať aj v malej záhrade. Obyčajná, jednoduchá, nehybná skala, ktorá nám v prírode skôr prekáža, alebo ju vôbec ani nevnímame, v záhrade dokáže upútať a zaujať. Z neživej veci sa razom stáva predmet obdivu.

VODA V ZÁHRADE MÔŽE MAŤ AJ TISÍC PODÔB

Po stáročia voda dokáže človeka pritiahnuť a podmaniť si ho na jednej strane svojou pokojnou hladinou, pestrofarebnými kvetmi vodných rastlín a ladným pohybom rýb, na strane druhej svojou silou, zvukom padajúceho vodopádu alebo rozstrekujúcej sa fontány. Vodná plocha oživí každú záhradu a pohľad na vodnú hladinu poteší oko každého návštevníka záhrady.

Čítaj viac »

Skôr než "ZIMA ZAKLOPE NA DVERE..."
(Záhrada a bývanie č. 5-6/2010)

Ranné hmly, cez deň príjemné hrejivé slnko, nad hlavami modrá obloha - to je ozajstné babie leto a čas na jesennú údržbu záhrady a jej zazimovanie.
Je toho určite viac, čo by bolo treba urobiť. Sústredíme sa na práce, ktoré by sme nemali zanedbať, aby nás záhrada privítala na jar v plnej svojej kráse.

TERASA - OBÝVAČKA ZÁHRADY alebo RANNA KÁVA PRI VÝCHODE SLNKA
(Záhrada a bývanie č. 4/2010)

Cez vrchovce stromov neďalekého lesa vykukuje vychádzajúce slnko, v záhrade počuť tichý šum vody z postrekovačov a na terase cítiť vôňu rannej kávy. Je to nádherný, len ťažko opísateľný pocit, pre ktorý sa oplatí vstať aj o 4. hodine ráno. Keby sa aspoň na chvíľu dal zastaviť čas...

TRÁVNIK - KOMPLEXNÁ STAROSTLIVOSŤ
(Záhrada a bývanie č. 3/2010)

Darujte vášmu trávniku o kúsok viac pozornosti, on sa vám za to mnohonásobne odvďačí svojou vitalitou, celistvosťou a krásou. Trávnik nevyžaduje iba kosenie, prihnojovanie a odburiňovanie, ale aj inú starostlivosť, aby ste ho udržali v dobrej kondícií niekoľko desiatok rokov.

ŽIVÉ PLOTY V NAŠICH ZÁHRADÁCH
(Záhrada a bývanie č. 1-2/2010)

Živé ploty sa stali súčasťou väčšiny našich záhrad. Často sú chápané ako účelové zoskupenie rastlín na splnenie požadovanej funkcie bez videnia ďalších súvislostí. Treba si uvedomiť, že sú to zároveň výrazné architektonické prvky, ktoré môžu celkový dojem zo záhrady umocniť, ale pri nevhodnom začlenení a výbere drevín ju aj znehodnotiť.

KEĎ SA JAR OPÝTA...
(Záhrada a bývanie č. 6/2009)

... čo ste robili v zime? Plánujete v budúcom roku nové sadovnícke úpravy okolia svojho domu? Alebo ste sa rozhodli, že tú svoju „starú“ záhradu obnovíte podľa nových trendov? Tak či onak, do sadovníckych úprav záhrady sa nepúšťajte bez dobre premysleného plánu a bez vypracovaného projektu. Nevypláca sa to! Práve obdobie vegetačného kľudu a dlhé zimné večery sú vhodné na dobrú prípravu plánu budúcej záhrady.
Každý, kto chce stavať rodinný dom, navštívi stavebného architekta. To isté platí aj o záhrade. V praxi to nie je vždy tak. Stačí sa prejsť okolo novostavieb na Slovensku a všímať si rôzne „výtvory pseudoprofesionálov“.
Len na základe dobre spracovaného návrhu vytvoríte zo svojej záhrady oázu príjemného oddychu, miesto pre vlastné potešenie a pre obdiv Vašich hostí.

NÁDHERNÝ VODNÝ SVET
(Záhrada a bývanie č. 5/2009)

Aby ste mohli v záhradnom jazierku pozorovať krásne sfarbené Koi-kapre, alebo sledovať ako nad trblietajúcou sa vodnou hladinou ladne lieta veľká vážka, musí byť v jazierku zaručená potrebná kvalita vody. Čo sa týka kvality vody, nepristupujte na žiadne kompromisy. Jazierko sa vám odmení zdravým a nádherným životným prostredím.
Prírodné záhradné jazierko je biologicky aktívny, veľmi citlivý ekosystém, ktorý je domovom rôznorodej flóry a fauny. Malé záhradné jazero rýchlejšie podlieha neustálym zmenám striedajúcich sa ročných období a výkyvom počasia. Záhradné jazierko sa nedokáže správať tak ako veľké prirodzené vodstvá. Niekedy, ale stáva sa to skôr výnimočne, môže aj menšie jazero samo regulovať svoju biologickú rovnováhu. Ak ho ponecháme samé na sebe, veľmi rýchlo sa vytvoria plávajúce aj vláknité zelené riasy a bahno. Prvotná radosť z čistej vody sa zmení na sklamanie zo „zelenej“ nepriehľadnej a neskôr aj zapáchajúcej vody. V tomto prípade treba prírode pomôcť správne navrhnutým filtračným systémom, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní biologickej rovnováhy.

PRŠAŤ NEMUSÍ LEN Z OBLAKOV
(Záhrada a bývanie č. 4/2009)

V súčasnej dobe rýchlych klimatických zmien a veľkých výkyvov počasia je automatizovaný zavlažovací systém s výsuvnými postrekovačmi nenahraditeľným pomocníkom, ktorý sa spoľahlivo postará o vašu záhradu.
Vlahový deficit, alebo nerovnomerné zalievanie dokáže pekný zelený trávnik, ktorý je pýchou každej záhrady tak poškodiť, že jeho regenerácia je veľmi ťažká a často je nutná celková obnova trávnatých plôch.
Dobre navrhnutý zavlažovací systém s kvalitnými výsuvnými postrekovačmi dokáže zaistiť potrebné a vyrovnané optimálne množstvo vlahy pre trávnik, aj pre vysadené rastliny. Vstupné náklady, ktoré často rozhodujú o použití, či nepoužití zavlažovacieho systému sa vrátia veľmi rýchlo, o zbytočných nákladoch na obnovu trávnika nehovoriac.

KÚPANIE "IN NATURE"
(Záhrada a bývanie č. 3/2009)

Kúpať sa v prírode, dopriať svojmu telu osvieženie po náročnom pracovnom dni, a pritom mať pohodlie domova, nemusí byť iba snom.
Klimatické podmienky Slovenska dovoľujú kúpať sa v záhrade približne 3 - 4 mesiace v roku, s výnimkou vyhrievaných bazénov. Ostatnú časť roka sú bazény nevyužívané a pôsobia v záhrade skôr rušivo. Alternatívou sú prírodné kúpacie jazerá, ktoré zostanú vždy – aj mimo letnej sezóny – jednou z najzaujímavejších častí záhrady. Prírodné jazero je centrom života v záhrade. Je to biotop, kde žijú ľudia, ryby a rastliny v harmónii. Čoraz viac ľudí uprednostňuje kúpanie v prírodnej jazernej vode pred kúpaním sa v chlórovaných bazénoch.

TRÁVNIK - KOBEREC ZÁHRADY
(Záhrada a bývanie č. 1-2/2009)

"Veď tráva rastie hocikde. Pozrite, aj tam na kamenčeku."
Častá reakcia našich zákazníkov, keď s nimi konzultujeme založenie trávnika. Vtedy im odpovieme, aby sa pozreli na ten „trávnik“ zhora. Čo tam uvidia? Väčšinou dvojklíčnolisté buriny ako sú ďatelina, skorocel, pastierska kapsička, hluchavka atď., a len minimum tráv.

Záhrada "od A do Z" 5.časť

STAROSTLIVOSŤ O ZÁHRADU
Bezúdržbová záhrada. Častý reklamný titulok posledných rokov. Každá záhrada vyžaduje údržbu. Budúcu údržbu má skúsený záhradník a autor návrhu na zreteli už pri projektovaní. Údržba a starostlivosť sa v žiadnom prípade nemôže zužovať len na kosenie trávnika a strihanie rastlín.

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 4.časť
(Záhrada a bývanie č. 5/2008)

OKRASNÉ STAVBY Z DREVA
Záhradu dokážu vhodne ozdobiť okrasné stavby z dreva, medzi ktoré radíme altánky, pergoly, treláže, oblúky, ale aj prístrešky pre autá a zastrešenia terás. Tieto stavby sú vhodným estetickým doplnkom, slúžia na dotvorenie dizajnu záhrady a tiež na oddelenie jednotlivých jej zákutí.
V tomto čísle tiež uvádzame v cykle "NÁPADY A RADY DO ZÁHRADY" tému:
STAVBA PRÍRODNÉHO KÚPACIEHO JAZERA

Záhrada "od A do Z" 3.časť

VÝSADBA ZÁHRADY
Zeleň v záhrade je ako jej šaty. Musí jej svedčať. Má byť vkusná, proporcionálne vyvážená. Má zakryť to, čo nie je pekné a naopak, zvýrazniť jej zaujímavé, oku lahodiace partie. Zeleň, tak ako šaty, plní aj praktickú funkciu. Človek v záhrade odetej do zelene sa má cítiť pohodlne, uvolnene, aby z jej nevyčerpateľnej energie mohol stále čerpať.

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 2.časť

REALIZÁCIA ZÁHRADY. ZEMNÉ PRÁCE A ZÁHRADNÉ STAVBY
Tak ako stavba domu začína od základov a končí strechou, aj realizácia záhrady má svoju postupnosť krokov, ktoré treba dodržať. Predpokladajme, že už máme hotové hrubé terénne úpravy, na zamokrených pozemkoch urobené odvodnenie a tiež oplotenie pozemku. Ak oplotenie nebolo riešené v rámci stavby domu, určite sa poraďte s architektom, aby tento ladil s domom, resp. s prvkami domu (napr. zábradlie balkóna a pod.).

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 1.časť

REALIZÁCIA ZÁHRADY. ZEMNÉ PRÁCE A ZÁHRADNÉ STAVBY
NÁVRH ZÁHRADY. PREČO HO POTREBUJEME ?
• Aby záhrada vytvorila nášmu domu vkusné a hodnotné prostredie.
• Aby na konci bola záhrada s ktorou budeme ako jej užívatelia spokojní.
• Aby sme sa v nej cítili čo najpríjemnejšie.
• Aby sme sa vyhli sklamaniu. „Dvakrát meraj a raz strihaj“ platí doslova.
Návrhu záhrady predchádza dôkladná analýza lokality, polohy záhrady, klimatických podmienok, vlastností pôdy a naplánovanie všetkých funkčných prvkov vyplývajúcich z budúceho využitia záhrady (altán, záhradný domček na náradie, zeleninová záhradka, krb či ohnisko, jazierko s potokom, bazén, ihrisko, pieskovisko, hojdačka, koterec pre psa, kompostovisko…

Čítaj viac »

Pekná záhrada = radosť zo záhrady

Záhrada je súčasťou životného prostredia. Vypovedá o vzťahu človeka k prírode, o jeho vkuse a jeho životnom štýle. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, tvorbou vlastnej záhrady prispievame k tvorbe krajiny ako celku.

Čítaj viac »

Ošetrenie trávnika po zime

S nastupujúcou jarou a s miznúcou snehovou pokrývkou sa ukazujú zelené plochy trávnika v záhrade. Nezriedka sa nám naskytne nie najkrajší pohľad, zvlášť ak snehová pokrývka trvala príliš dlho, trávnik môže byť poškodený. Dôsledkom vyzimovania sú “spálené” miesta, čo má na svedomí snežná pleseň a miestami vidno holú zem.

Čítaj viac »

Voda v záhrade
(Záhrada a bývanie č. 1/2007)

Po stáročia voda dokáže človeka pritiahnuť a podmaniť si ho na jednej strane svojou pokojnou hladinou, pestrofarebnými kvetmi vodných rastlín a ladným pohybom rýb, na strane druhej svojou silou, zvukom padajúceho vodopádu alebo rozstrekujúcej sa fontány. Vodná plocha oživí každú záhradu a pohľad na vodnú hladinu poteší oko každého návštevníka záhrady.

Jarná údržba záhradného jazierka
(Reality č. 5/2007)

Ak sme si v záhrade vybudovali okrasné jazierko nesmieme zabudnúť na jeho údržbu. Hoci údržba jazierok vyžaduje menej času a námahy oproti údržbe skaliek, trvalkových záhonov, trávnikov a iných záhradných partií, určitú starostlivosť si predsa vyžaduje. Správne navrhnuté jazierko so zodpovedajúcou filtráciou vyžaduje minimálnu starostlivos?. Najväčšia údržba spočíva v jeho jarnom vyčistení a koncom jesene v príprave na zimu.

Stavba fóliového záhradného jazierka
(Reality č. 6/2007)

Radi by ste mali vo svojej záhrade prírodné jazierko, potôčik, či vodopád a rozhodli sa pre svojpomocnú výstavbu?
Skôr ako sa pustíme do stavby vysnívaného záhradného jazierka, starostlivo si naplánujme všetky kroky. Nezabudnime si naštudovať odbornú literatúru, prípadne získať potrebné informácie od ľudí, ktorí takéto jazierko vo svojej záhrade majú.
Naša rada: Dvojnásobne tu platí: „Neučme sa na vlastných chybách!"

Prírodné kúpanie vo vlastnej záhrade
(Záhrada a bývanie č. 2/2007)

Radi by ste mali vo svojej záhrade prírodné jazierko, potôčik, či vodopád a rozhodli sa pre svojpomocnú výstavbu?
Skôr ako sa pustíme do stavby vysnívaného záhradného jazierka, starostlivo si naplánujme všetky kroky. Nezabudnime si naštudovať odbornú literatúru, prípadne získať potrebné informácie od ľudí, ktorí takéto jazierko vo svojej záhrade majú.
Naša rada: Dvojnásobne tu platí: „Neučme sa na vlastných chybách!"

Návrhy a projekty záhrad

Stavali ste svoj rodinný dom bez projektu? Ak chcete mať peknú záhradu, kde sa budete cítiť príjemne, tak by ste ju tiež nemali zakladať bez dobre premysleného plánu. Len na základe dobre spracovaného návrhu vytvoríte zo svojej záhrady oázu príjemného oddychu, miesto pre vlastné potešenie a pre obdiv Vašich hostí.
Je možné, že nie každý si hneď dokáže splniť svoj sen o peknej záhrade a vybudovať ju naraz celú so všetkými doplnkami. To však neznamená, že ju budeme robiť nepremyslene a živelne. Tu je dôležité mať spracovaný projekt, podľa ktorého sa postupne dostaneme k vytúženému cieľu.

Čítaj viac »

Záhradné stavby: Prístupové chodníky a spevnené plochy
(Reality a bývanie č. 8/2007)

Do súčasnej modernej záhrady okrem okrasných drevín, trávnika, záhradného jazierka patria aj prístupové chodníky, miesta na posedenie, altánky, terasy, krby, odstavné plochy pre autá, záhradné domčeky pre náradie, oporné múriky... súhrnne nazývané záhradné stavby.
V tejto časti sa budeme venovať prístupovým chodníkom a spevneným plochám, ktoré zabezpečujú jednak spojenie domu so záhradou a zároveň prepojenie jednotlivých častí záhrady navzájom.

Záhradné stavby: Oporné múriky
(Reality a bývanie č. 9/2007)

Väčšina pozemkov na Slovensku sa nachádza v menej či viac svahovitom teréne, čo si vyžaduje pri modelácii terénu budovanie oporných múrikov. Málo záhrad je zakladaných na ideálnej rovine, ale aj takéto dokáže oživiť vytvorená terénna nerovnosť s malým múrikom.
Oporné múriky na svahovitých pozemkoch budujeme za účelom vytvorenia rovnejších plôch a terás. Záhrada sa tým stáva viac využiteľnou (napr. pre športové aktivity, plochy pre úžitkovú časť a pod.). Prvoradá funkcia týchto múrikov je stabilizovať zeminu vyššie položenej časti proti zosuvu.

Voda v interiéroch - vodné dekorácie

Voda v každej podobe vnáša do nášho prostredia život. Je tomu tak v prírode, v záhrade a samozrejme aj v iteriéroch stavieb, kde trávime podstatnú časť nášho života (v rodinných domoch, na pracovisku, v spoločnosti...). Už starí Číňania dospeli k poznaniu, že tečúca voda má oveľa intenzívnejší účinok ako stojatá voda. Voda v pohybe priťahuje pohľad každého návštevníka. Takto pôsobia aj vodné dekorácie v dnešných moderných interiéroch. Voda je symbolom života a blahobytu.
Vodné steny sa stali najpopulárnejšou formou vodných dekorácií v interiéroch.

Čítaj viac »