Poradňa

» FAQ - Často kladené otázky a odpovede na ne «


Starostlivosť o záhradu

Starostlivosť o záhradu

Starostlivosť o jazierko

Starostlivosť o jazierko

Ostatné

Ostatné články


Nenašli ste odpovede na svoje otázky?

Kontaktujte nás:
E-mailom:
Na Facebooku:
Telefonicky:
poradna@rworava.sk
Facbook RW ORAVA
0908 937 662

Trávnik v zatrávňovacich doskách

Trávnik v zatrávňovacích doskách Zatrávňovacie dosky sú výbornou alternatívou zatrávnenia parkovacích, príjazdových a iných plôch, kde je obyčajné založenie trávnika neefektívne.

Čítaj viac »

UVC žiarivka v službách záhradného jazierka

UVC žiarivky UVC žiarenie disponuje vlnovou dĺžkou, ktorá je vhodná práve na ničenie baktérií, pričom najúčinnejšia je vlnová dĺžka okolo 254 nm. UVC žiarenie účinne likviduje vírusy, baktérie, plesne, riasy a iné mikroorganizmy tým, že narušuje ich DNA. Účinok závisí od množstva a dĺžky pôsobenia na organizmus.

Čítaj viac »

Kompostér – ekologický odpadkový kôš

Kompostovisko Počas celej sezóny naša záhrada i kuchyňa produkuje biologicky odpad. Prečo by sme ho mali odvážať niekde na skládku. Veď vyzretý kompost je zdrojom humusu a mikroorganizmov.

Čítaj viac »

Jazierkový vysávač nie je filter

Jazierkový vysávač nie je filter Výkaly rýb, nespotrebované krmivo, odumreté zvyšky rastlín sú biologickým odpadom, ktorý sa rozkladá na dne jazierka, mení sa na bahno, v ktorom sa „stráca“ kyslík. Preto, ak chceme mať jazierko zdravé, musíme mu občas pomôcť a to tak, že z neho odpad a bahno odstránime. Používame na to jazierkový vysávač.

Čítaj viac »

Okysličovač aj rozmrazovač v jednom

Okysličovač aj rozmrazovač v jednom Sú situácie, keď je do jazierka nutné dodať väčšie množstvo kyslíka. Je to napríklad v lete počas horúcich dní, pretože platí priama úmera, že čím je vyššia teplota vody v jazierku, tým je v nej menej kyslíka. Iba v dobre okysličenej vode môžu ryby a iné živočíchy prosperovať.

Čítaj viac »

Zatrávňovacia doska (dlažba) Eura MAXI

Zatrávňovacia doska Eura MAXI Zatrávňovacie dosky (zatrávňovacia dlažba alebo zatrávňovače) sú ideálnym riešením pri budovaní parkovísk, chodníkov v parkoch, na spevnenie okrajov ciest, brehov, výstavbu športových areálov, ihrísk, budovanie príjazdových ciest k domom a pod. Na rozdiel od betónovej dlažby umožňujú prirodzený priesak vody do pôdy a zachovávajú prírodný vzhľad plôch.

Čítaj viac »

Správne naštartovaná filtrácia – predpoklad čistého jazierka

Filtrácia v záhradnom jazierku Filtrácia jazierka má byť nielen správne nadimenzovaná, takpovediac "ušitá na mieru", ale aj na začiatku každej sezóny správne naštartovaná. Tento krok je predpokladom toho, že jazierko bude počas sezóny čisté a zdravé.

Čítaj viac »

Prečo mať po ruke testy na analýzu vody?

Bacto Plus Kvalifikovane posúdiť kvalitu vody v jazierku je možné iba pomocou testov. Umožnia nám urobiť analýzu vody rýchlo, jednoducho a spoľahlivo. Na základe analýzy zistíme, čo sa v jazierku deje a ako mu môžeme pomôcť.

Čítaj viac »

Štartovacie baktérie chránia a čistia

Bacto Plus Umelo vytvorené jazierko je spravidla sterilné, keďže chýbajú v ňom životne dôležité mikroorganizmy. Na výstavbu jazierka sa používajú fólie alebo hotové PVC nádrže, kde nedochádza ku kontaktu vody s pôdou, preto takto vytvorené vodné plochy nie sú osídlené mikroorganizmami.

Čítaj viac »

Filtračné náplne v procese filtrácie

Filtračné náplne Filtračné náplne zahŕňajú v sebe viac druhov substrátov nazývaných tiež filtračné médium. Životnosť filtračných médií je obmedzená, pretože sa buď nasýtia ťažkými kovmi alebo sa z nich postupne do vody uvoľnia účinné látky.

Čítaj viac »

Záhradné jazierko opäť navštívila Perinbaba

Záhradné jazierko a nový sneh Po krátkych, ale poriadne mrazivých dvoch týždňoch k nám opäť zavítala „Perinbaba“ s poriadnou nádielkou nového snehu. Výdatné sneženie je jedným z dôvodov k návšteve nášho jazierka. Takmer 25 cm nového snehu za dve hodiny je signálom, že jazierku treba pomôcť.

Čítaj viac »

Záhradné jazierko v zime pri -25°C

Záhradné jazierko v zime Súčasná zima je, zdá sa, poriadnou skúškou pre záhradné jazierko, zvlášť na Orave. Počas tohoročnej zimy sme sa opäť vrátili k zazimovaniu a tzv. „odplyňovaniu“ pomocou polystyrénového plaváka.

Čítaj viac »

Vysoké okrasné trávy – ochrana pred zimou

Vysoké okrasné trávy – ochrana pred zimou Vysoké okrasné trávy pred príchodom zimy zvyčajne zostrihávame. Chcete sa aj počas zimy pokochať v záhrade zaujímavým pohľadom napríklad na Ozdobnicu čínsku?

Čítaj viac »

Zazimovanie jazierka

Ako úspešne prežijú zimu ryby a iné vodné živočíchy v jazierku závisí od toho, ako sa postaráme o neho skôr, než hladinu pokryje ľad. Mohlo by sa zdať, že keď je vonku zima v jazierku sa nič nedeje. Opak je pravdou.

Čítaj viac »

Neviditeľný obrubník

Všestranne využiteľný plastový obrubník, ktorý sa uplatní pri oddeľovaní rôznych plôch v záhrade. Po inštalácii je takmer neviditeľný. Oproti klasickým betónovým obrubníkom má niekoľko výhod: ľahká manipulácia, rýchla inštalácia pomocou plastových, resp. oceľových klincov, výrazná úspora finančných prostriedkov a času.

Čítaj viac »

Hladinový skimer a prevzdušňovač

Pozorovanie hry jednotlivých ročných období v okolí jazierka patrí k najkrajším zážitkom zo záhrady. Pokiaľ sa ale na jar usadí na vodnú plochu peľ alebo na jeseň znečistí jazierko padajúce lístie, je potrebná pomoc. Tieto zvyšky rastlín zakaľujú povrchovú vodu a takto nanesené živiny dávajú riasam priestor rozvíjať sa.

Čítaj viac »

UVC predčisťovacie zariadenie

Priezračne čistá a zdravá voda sa stará o nezakalené potešenie z jazierka. Čo ale robiť, keď plávajúce riasy alebo iné kaly spôsobia zelenú vodu? V tomto prípade existuje taktiež pomoc. Jednoducho použijete UVC predčisťovacie zariadenie v kolobehu vody, ideálne pred filtrom.

Čítaj viac »

Priezračne čistá voda: Clear Water System (CWS)

Celoročne biologicky čistá voda bez veľkej námahy – čo pre množstvo majiteľov jazierok doposiaľ znelo ako sen, sa dá vďaka systému Clear Water dosiahnuť celkom jednoducho. Systém pozostáva až zo šiestich rôznych navzájom zladených komponentov, ktoré sa ako sada stávajú manažérom jazierka.

Čítaj viac »

Jarná vertikutácia trávnika

S prvým oteplením v mesiacoch marec - apríl je čas na jarnú vertikutáciu a prihnojenie trávnika. Trávna plsť pozostávajúca z odumretých častí rastlín, zvyškov pokosenej trávy, buriny a machu, vytvára nepriedušnú vrstvu, ktorá bráni prenikaniu vody a dýchaniu trávnika.

Čítaj viac »

ÚDRŽBA ZÁHRADNÉHO JAZIERKA

Ak sme si v záhrade vybudovali okrasné jazierko nesmieme zabudnúť na jeho údržbu. Hoci údržba jazierok vyžaduje menej času a námahy oproti údržbe skaliek, trvalkových záhonov, trávnikov a iných záhradných partií, určitú starostlivosť si predsa vyžaduje. Správne navrhnuté jazierko so zodpovedajúcou filtráciou vyžaduje minimálnu starostlivosť. Najväčšia údržba spočíva v jeho jarnom vyčistení a koncom jesene v príprave na zimu.

Čítaj viac »

PRÍRODNÉ KÚPANIE VO VLASTNEJ ZÁHRADE

Kúpať sa v tichu a súkromí vlastnej záhrady je snom nejedného milovníka vody. Nemusí to byť však vždy kúpanie sa v modrej plastovej nádrži. Čo tak zaplávať si v objatí rastlín a v čistej nechlórovanej vode, tak ako v prírode.

Čítaj viac »

VODA V ZÁHRADE

Po stáročia voda dokáže človeka pritiahnuť a podmaniť si ho na jednej strane svojou pokojnou hladinou, pestrofarebnými kvetmi vodných rastlín a ladným pohybom rýb, na strane druhej svojou silou, zvukom padajúceho vodopádu alebo rozstrekujúcej sa fontány. Vodná plocha oživí každú záhradu a pohľad na vodnú hladinu poteší oko každého návštevníka záhrady.

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 5.časť

STAROSTLIVOSŤ O ZÁHRADU
Bezúdržbová záhrada. Častý reklamný titulok posledných rokov. Každá záhrada vyžaduje údržbu. Budúcu údržbu má skúsený záhradník a autor návrhu na zreteli už pri projektovaní. Údržba a starostlivosť sa v žiadnom prípade nemôže zužovať len na kosenie trávnika a strihanie rastlín.

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 3.časť

VÝSADBA ZÁHRADY
Zeleň v záhrade je ako jej šaty. Musí jej svedčať. Má byť vkusná, proporcionálne vyvážená. Má zakryť to, čo nie je pekné a naopak, zvýrazniť jej zaujímavé, oku lahodiace partie. Zeleň, tak ako šaty, plní aj praktickú funkciu. Človek v záhrade odetej do zelene sa má cítiť pohodlne, uvolnene, aby z jej nevyčerpateľnej energie mohol stále čerpať.

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 2.časť

REALIZÁCIA ZÁHRADY. ZEMNÉ PRÁCE A ZÁHRADNÉ STAVBY
Tak ako stavba domu začína od základov a končí strechou, aj realizácia záhrady má svoju postupnosť krokov, ktoré treba dodržať. Predpokladajme, že už máme hotové hrubé terénne úpravy, na zamokrených pozemkoch urobené odvodnenie a tiež oplotenie pozemku. Ak oplotenie nebolo riešené v rámci stavby domu, určite sa poraďte s architektom, aby tento ladil s domom, resp. s prvkami domu (napr. zábradlie balkóna a pod.).

Čítaj viac »

Záhrada "od A do Z" 1.časť

NÁVRH ZÁHRADY. PREČO HO POTREBUJEME ?
• Aby záhrada vytvorila nášmu domu vkusné a hodnotné prostredie.
• Aby na konci bola záhrada s ktorou budeme ako jej užívatelia spokojní.
• Aby sme sa v nej cítili čo najpríjemnejšie.
• Aby sme sa vyhli sklamaniu. „Dvakrát meraj a raz strihaj“ platí doslova.
Návrhu záhrady predchádza dôkladná analýza lokality, polohy záhrady, klimatických podmienok, vlastností pôdy a naplánovanie všetkých funkčných prvkov vyplývajúcich z budúceho využitia záhrady (altán, záhradný domček na náradie, zeleninová záhradka, krb či ohnisko, jazierko s potokom, bazén, ihrisko, pieskovisko, hojdačka, koterec pre psa, kompostovisko…

Čítaj viac »

Pekná záhrada = radosť zo záhrady

Záhrada je súčasťou životného prostredia. Vypovedá o vzťahu človeka k prírode, o jeho vkuse a jeho životnom štýle. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, tvorbou vlastnej záhrady prispievame k tvorbe krajiny ako celku.

Čítaj viac »

Ošetrenie trávnika po zime

S nastupujúcou jarou a s miznúcou snehovou pokrývkou sa ukazujú zelené plochy trávnika v záhrade. Nezriedka sa nám naskytne nie najkrajší pohľad, zvlášť ak snehová pokrývka trvala príliš dlho, trávnik môže byť poškodený. Dôsledkom vyzimovania sú “spálené” miesta, čo má na svedomí snežná pleseň a miestami vidno holú zem.

Čítaj viac »

Návrhy a projekty záhrad

Stavali ste svoj rodinný dom bez projektu? Ak chcete mať peknú záhradu, kde sa budete cítiť príjemne, tak by ste ju tiež nemali zakladať bez dobre premysleného plánu. Len na základe dobre spracovaného návrhu vytvoríte zo svojej záhrady oázu príjemného oddychu, miesto pre vlastné potešenie a pre obdiv Vašich hostí.
Je možné, že nie každý si hneď dokáže splniť svoj sen o peknej záhrade a vybudovať ju naraz celú so všetkými doplnkami. To však neznamená, že ju budeme robiť nepremyslene a živelne. Tu je dôležité mať spracovaný projekt, podľa ktorého sa postupne dostaneme k vytúženému cieľu.

Čítaj viac »

Voda v interiéroch - vodné dekorácie

Voda v každej podobe vnáša do nášho prostredia život. Je tomu tak v prírode, v záhrade a samozrejme aj v iteriéroch stavieb, kde trávime podstatnú časť nášho života (v rodinných domoch, na pracovisku, v spoločnosti...). Už starí Číňania dospeli k poznaniu, že tečúca voda má oveľa intenzívnejší účinok ako stojatá voda. Voda v pohybe priťahuje pohľad každého návštevníka. Takto pôsobia aj vodné dekorácie v dnešných moderných interiéroch. Voda je symbolom života a blahobytu.
Vodné steny sa stali najpopulárnejšou formou vodných dekorácií v interiéroch.

Čítaj viac »Nenašli ste odpovede na svoje otázky?

Kontaktujte nás:
E-mailom:
Na Facebooku:
Telefonicky:
poradna@rworava.sk
Facbook RW ORAVA
0908 937 662