Plastové zatrávňovače

Plastové zatrávňovače

Plastové zatrávňovače sa používajú na spevnenie a ochranu trávnatých plôch zaťažovaných chôdzou, ľahšími dopravnými prostriedkami (bicyklami) alebo motorovými dopravnými prostriedkami. Najčastejšie sa jedná o parkoviská pre autá, príjazdové cesty k budovám, cyklochodníky, chodníky v parkoch, výbehy pre zvieratá, športové areály, detské ihriská a pod.

Trávnaté plochy v suchom stave odolávajú záťaži ešte relatívne dobre (odolnosť závisí od intenzity záťaže). Problém vzniká za dažďa, resp. po daždi, alebo na jar pri topení snehu, kedy je terén „napitý“ vodou. Čím je terén viac premočený, tým je náchylnejší na poškodenie. Podmáčanú trávnatú plochu dokáže ušliapať a poškodiť už pár osôb, ktoré prejdú po tom istom mieste. Ešte väčšiu škodu urobia na mokrom teréne autá z dôvodu vyššej hmotnosti.

Ísť do obchodu

Riešením je takéto plochy spevniť.

 

Ideálnym a zároveň ekologickým riešením je použitie plastových zatrávňovačov.
Plastové zatrávňovače môžeme rozdeliť na:

  • Zatrávňovacie tvárnice (zatrávňovacie dosky / zatrávňovacia dlažba)
  • Zatrávňovacie rohože

Rozdiel medzi zatrávňovacími tvárnicami a zatrávňovacími rohožami je v spôsobe ich pokládky a príprave terénu.

Zatrávňovacie tvárnice

Zatrávňovacie tvárnice nemožno klásť na existujúci trávnik. Pri použití zatrávňovacích tvárnic je potrebné terén odmačinovať (stiahnuť existujúci trávnatý porast) a zrovnať. Na zrovnaný terén už možno položiť zatrávňovacie dosky, zasypať  substrátom a do takto pripravených zatrávňovacích dosiek zasiať trávu. Nakoniec sa odporúča celú plochu „prežehliť“ vibračnou doskou.

Uvedený spôsob pokládky platí pre pochôdzne plochy, či chodníky hlavne v súkromných záhradách, kde nie je počítané s intenzívnym zaťažovaním.

Pokiaľ sa jedná o verejné priestranstvá s vyššou intenzitou zaťaženia alebo priestranstvá zaťažované dopravnými prostriedkami je potrebné pod zatrávňovacie tvárnice zhotoviť nosnú vrstvu z drveného štrku. Hrúbka nosnej vrstvy závisí od spôsobu využívania plochy. Akú hrúbku zvoliť nájdete v článku o zatrávňovacej doske v časti Varianty pokládky zatrávňovacích dosiek.

Zatrávňovacie rohože

Zatrávňovacie rohože sú typom zatrávňovačov, ktoré nevyžadujú odmačinovanie terénu. Rohože je možné pokladať priamo na existujúci trávnatý terén. Samozrejme pokiaľ je terén príliš nerovný (hrboľatý), je ho dobré pred pokládkou upraviť. Často postačuje len dosypať zeminu do jám a odkopať vyčnievajúce hrbole. Možnosť pokládky zatrávňovacích rohoží priamo na trávu je veľkou výhodou oproti zatrávňovacím tvárniciam.

Ďalšou výhodou je tiež rýchlosť pokládky. Zatrávňovacie rohože sú vyrábané v šírke 2 m a dĺžke až 30 m, čo umožňuje plochu o rovnakej výmere spevniť výrazne rýchlejšie, ako pomocou zatrávňovacích dosiek.

Rohože je samozrejme možné použiť aj na zatiaľ nezatrávnených plochách. V takomto prípade sa plocha pripraví ako pri zakladaní trávnika výsevom. Po zasiati trávového semena a zavalcovaní sa rozprestrie na ploche zatrávňovacia rohož, prípadne viac rohoží, ktoré sa ukotvia oceľovými skobami, tzv. U-Pinmi.

Aj napriek výhodám zatrávňovacích rohoží, sú prípady, kedy je vhodnejšie použitie zatrávňovacích dosiek spolu s úpravou podložia a prípravou nosnej vrstvy zo štrkodrvy.

Ekologické riešenie

Obidva typy plastových zatrávňovačov, či už zatrávňovacie tvárnice alebo zatrávňovacie rohože sú efektívnym a hlavne ekologickým riešením spevnenia zaťažovaným plôch. Umožňujú prirodzený priesak dažďovej vody do zeme, ktorá potom ostáva v krajine a nie je odvádzaná do kanalizácie a následne preč z krajiny, ako je to v prípade súvislých betónových a asfaltových spevnených plôch.

Voda zostávajúca v krajine zlepšuje termoreguláciu prostredia a tak nedochádza k prehrievaniu krajiny.

Zatrávňovače sú vyrábané z recyklovaného plastu, preto tiež pomáhajú zmierňovať dopad plastového odpadu na našu krajinu a svet.

 

 

Uverejnené v Nezaradené
27 comments on “Plastové zatrávňovače
  1. Luki72 píše:

    Dobrý deň, za záhradou mám cestu cez lúku, po ktorej jazdím na štvorkolke, ale keď je mokro tak sa dosť bahní a rozjazdieva. Už sú tam vyjazdené aj menšie koľaje. Chcel by som to niečím spevniť, aby sa to nebahnilo a nerobili koľaje. Čo by bolo na to vhodnejšie použiť? Zatrávňovacie tvárnice alebo zatrávňovacie rohože? Sem tam tadiaľ prejdem aj na traktore s drevom, ale jazdím tadiaľ hlavne na štvorkolke.

    • RW ORAVA píše:

      Na spevnenie je možné použiť ako zatrávňovacie rohože, tak aj zatrávňovacie dosky. V prípade použitia zatrávňovacích dosiek je potrebné vybudovať nosnú vrstvu z drveného štrku (makadámu). Hrúbka nosnej vrstvy závisí od zaťaženia. Pre štvorkolku by stačila vrstva s hrúbkou cca 20 cm, ale keďže tadiaľ jazdíte aj s traktorom s drevom, bude potrebná vstva s hrúbkou 40 – 50 cm. Záleží od zaťaženia. (Viď článok Zatrávňovacia doska (dlažba) Eura Maxi)
      Pri použití zatrávovacích rohoží stačí zrovňať terén (koľaje zasypať), dosiať trávu a rozprestrieť a ukotviť rohož. Opäť pre štvorkolku by postačovala Zatrávňovacia rohož parkovacia Standard, ale kvôli traktoru s drevom je potrebné použiť Zatrávňovaciu rohož parkovaciu Premium, ktorá znesie zaťaženie až 8t na nápravu.

  2. pedro píše:

    Luki72, ja mám zo zatrávňovacích rohoží spravenú príjazdovú cestu do garáže, vlani som robil parkovanie pre dve autá na chalupe a tento rok sa z nich chystám robiť odstavnú plochu pre auto pred domom. Nie je však trochu zbytočné dávať rohože na cestu do hory? Sprav si s ňou radšej cestu vo dvore, alebo nejaké parkovanie a cestu, ktorú spomínaš vysyp štrkom 🙂

    • Luki72 píše:

      pedro, hej, rozmýšľal som aj nad tým. Bolo by to aj lacnejšie, ale pozemok nie je môj a cesta nie je oficiálna. Je to v podstate lúka, takže štrk tam sypať nemôžem. A taktiež nebudem môcť použiť zatrávňovacie tvárnice, keďže tam treba robiť štrkový podklad. Ak do toho pôjdem, použijem tie rohože. Dočítal som sa, že ich je možné v prípade potreby pomerne jednoducho demontovať. Tak ak by bol niekedy nejaký problém, pôjdu na chatu. Dvor mám vydláždený 🙂

  3. Vilo píše:

    Mám záujem o rohož Prémium 2x10m.Je možné ju používať aj po dĺžke,lebo som si všimol,že vzor je pootočený o 90 stupňov,ja by som ju chcel používať po dľžke bez rezania na jar zrolovať?Vďaka.

    • RW ORAVA píše:

      Rohož je možné inštalovať po dĺžke aj po šírke. Inštaluje sa spôsobom, aby vzniklo čo najmenej rezov a spojov. Čiže ak potrebujete pokryť plochu s rozmermi 2 x 10 m, bude efektívnejšie rozvinúť rohož s rozmermi 2 x 10 m po celej dĺžke (v jednom kuse) a nie rezať dvojmetrové pásy. Samozrejme, je možná aj taká inštalácia, avšak spotrebuje sa viac kotviacich U-Pinov a tiež sa skráti dĺžka pokrytej plochy, pretože každý spoj spotrebuje 10 – 15 cm na prekrytie jednotlivých kusov rohoží. Taktiež demontáž, s ktorou na jar uvažujete, by bola prácnejšia.

  4. Milan píše:

    Dobrý deň. Je rohož vhodná aj na stále parkovanie na osobné auto. Mám 10 ročný trávnik ktorý je dostatočne časom zhutnený. Keď tadiaľ len prejdem krátkodobo alebo občas parkujem tak koľaje sa neurobia ale keď už tam stojím každý deň prechádzam častejšie tak vidno nerovnosti spôsobené autom. Neviem či nie je lepšie dať dosky. Ďakujem

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, áno, parkovacie zatrávňovacie rohože sú vhodné na prejazd a tiež pravidelné parkovanie automobilov. Trieda Standard je určená na pravidelné parkovanie a prejazd osobných automobilov do 3,5 t a občasné parkovanie a prejazd ľahkých nákladných automobilov do 5 t. Trieda Premium je určená pre vysoké zaťaženie, či už osobnými automobilmi, alebo nákladnými automobilmi. Znesú zaťaženie až 8 t na jednu nápravu.
      Na to či sa koľaje budú, alebo nebudú vytvárať má vplyv samozrejme aj podložie. Pokiaľ nie je podložie dostatočne únosné, postupne sa koľaje vyjazdia aj s rohožou.
      V takom prípade by bola vhodná úprava podložia vytvorením nosnej vrstvy zo štrkovej drte v príslušnej hrúbke. Na zatrávnenie sa potom môžu použiť zatrávňovacie rohože, ale aj zatrávňovacie dosky.

  5. Dušan píše:

    Dobrý deň, chcem použiť na moju príjazdovú cestu do garáže zatrávňovače. Cesta ide do kopca. Aké zatrávňovače mám použiť? Zatrávňovacie dosky alebo rohože?
    Ďakujem.

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, použiť môžete aj zatrávňovacie dosky aj rohože. Pod zatrávňovacie dosky je potrebné robiť štrkový podklad a pod rohože sa podklad robiť nemusí. Samozrejme závisí to aj od podložia. Treba však brať do úvahy fakt, že povrch zatráňovacích rohoží môže byť za daždivého počasia klzký do doby, pokiaľ tráva celkom neprerastie cez oká rohože. Toto môže trvať niekoľko mesiacov.

  6. Alžbeta píše:

    Dobrý deň dobry potrebolala by som radu .Ptrebujem upraviť dvor kde sa jazdy z štvorkolami os.autami,aj aj z džipmi ale tiež mame male deti takže bycikel …… zatrávňovacie dosky by sme cheli dať len nevieme či budeme mať aj pekny travnik kedže predsa ta voda by už sa tak nedržala a neviete mi poradiť nejaku firmu ktora by to sptavila som z vychodu dakujem

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, je potrebné si uvedomiť, že zatrávňovacie dosky sú hlavne funkčným riešením. Pekný okrasný trávnik musí dostať všetko, čo potrebuje, tzn. dostatok vlahy, výživu a kyslík. Vlaha a živiny sa zabezpečiť dajú pomerne jednoducho, ale v zatrávňovacích doskách bude problém robiť prevzdušnenie. Pokiaľ chcete krásny trávnik, netreba po ňom jazdiť dopravnými prostriedkami a je potrebná pravidelná starostlivosť. Ak chcete trávnatú plochu na prejazd autami a parkovanie, na to sú vhodné zatrávňovacie dosky.

  7. Milena píše:

    Dobrý deň, aká je životnosť zatrávňovacích tvárnic, rohoží?

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, tento údaj výrobcovia neuvádzajú, ale keď vezmeme do úvahy, že sa jedná o plastové výrobky, ktoré pri použití na ten účel, na ktorý sú určené sú chránené pred vplyvom UV žiarenia, môžeme počítať s tým, že sa konca ich životnosti nedožijeme.
      V prípade zatrávňovacích rohoží, ktoré sa používajú na dočasné inštalácie, napr. na vytvorenie dočasného parkovania na festivaloch alebo iných verejných podujatiach, kde sa po akcii opäť zrolujú a použijú na inom mieste, bude životnosť rohoží kratšia. Určite sa bude odvíjať aj od spôsobu, resp. šetrnosti zaobchádzania.

  8. Zora píše:

    Dobrý deň, tento rok sme si doviezli domov kone na záhradu takže zem. V zime všetki dosť kleslo a to blato bolo neskutočné, potrebovali by sme to sprevniť. Aby sa lepšie byhnojovalo a koníky sa nebrodili v blate. Je to rovina. Ďakujem

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, riešením by mohlo byť spevnenie plochy. Možnosti spevnenia sú rôzne, od štrkových plôch, štrkovo-pieskových až po betónové, pričom nášľapný povrch môžu predstavovať rôzne prírodné, syntetické alebo zmiešané materiály.
      Vhodným a nie len v zahraničí, ale už aj u nás na Slovensku je častým riešením použitie plastových zatrávňovacích tvárnic / dosiek alebo rohoží.
      V našej ponuke máme zatrávňovacie dosky Stella Padd vyvinuté špeciálne pre spevnenie výbehov a cvičísk pre kone. Prikladáme link: https://www.aquagarden.sk/obchod/stella-padd-sg4-zatravnovacia-doska/p-4941807.xhtml

  9. František píše:

    Dobry deň. Mame dost dlhy dvor vysiaty travou. Keď idem do garaze tak musim prejsť celym travnikom. A na jednom mieste sa točim do garaže aj cuvam z garaze. Keď prší cely dvor je jedno velke blato. Rozhodujem sa medzi tvarnicami a rohožami. Čo by ste mi odporucili rohoze alebo tvarnice. Ďakujem za radu.

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, z uvedeného je jedno, pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Aj zatrávňovacie tvárnice aj zatrávňovacie rohože sú na tento účel vhodné. Rozdiel je pri spôsobe inštalácie. Pri tvárniciach je nutná výmena podložia, pri rohožiach stačí zrovnanie nerovností a výmena podložia potrebná nie je. Samozrejme závisí od jeho únosnosti. Píšete, že na jednom mieste sa točíte do garáže. Ani pri rohožiach, ani pri tvárniciach, by nemalo auto pri natáčaní kolies stáť na mieste. Mohlo by dôjsť k poškodeniu rohoží, či tvárnic.

  10. Richard píše:

    Dobrý deň.chcem sa poradiť.mam veľkého psa a celí trávnik mi zničil.lebo ma strašne veľa energie či mi pomôže zatravnovacia rohož.dakujem

  11. Ondrej píše:

    Dobrý deň ! Máme terasu v hostinci a chceli by sme rožšíriť na tú časť, kde máme trávu. Otázka je, či môžeme položiť stoly a stoličky na rohože, či sú dostatočne husté na to aby nepreklzly nohy stolov resp. stoličiek cez diery rohože do trávy. Ďakujem

    • RW ORAVA píše:

      Dobrý deň, oká na pochôdznej rohoži sú cca 2 x 2 cm. Stoly a stoličky je možné na plochu uložiť za predpokladu, že majú dostatočne veľkú kontaktnú plochu. Určite to nebude vhodné riešenie pre kovové stoly a stoličky s úzkymi nohami.

  12. Monika píše:

    Dobrý deň, mám na dvore psov, ktorí mi stále hrabu jamy, rozmýšľame o zatravnivacich rohoziach. Co by ste mi poradili?

  13. Jozef píše:

    Dobrý deň, chcel by som použiť rohože pod pojazd autom. Vzhľadom na to, že potrebujem dĺžku cca 40 m a autom budem cúvať, zdá
    sa mi šírka 2 m málo. Čo by sa stalo, ak by som rohož rozstrihol po dĺžke a pod každé koleso dal pás šírky 1 m a medzi nimi by bola medzera? Ďakujem za odpoveď.

  14. Ján píše:

    Dobrý deň,
    mám otázku čo s údržbou zatrávňovákov cez zimu? Obávam sa, že keď prejdem po zatrávňovákoch snehovým pluhom alebo frézou, tak sa trávnatý porast naruší a na jar sa tráva neuchytí. Máte s týmto skúsenosti?

  15. Kucharčík Ladislav píše:

    Dobre ráno chcem založiť kompostovýsko z domáceho odpadu,napr.pokosená trava,kuchýnsky odpad,atď.Moja otázka môžem použiť rohož.Samozrejme že na spodok.A poprosim cenu.Kde to kupim v Košiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*